fbpx

Tag Archives: DASH

DASH: Kosova përballet me korrupsion e ndërhyrje në drejtësi

dash_infoglobi

Departamenti amerikan i shtetit thotë se problemet kryesore të të drejtave të njeriut në Kosovë gjatë vitit 2017 ishin sulmet ndaj gazetarëve; dhuna kundër personave të zhvendosur; korrupsioni endemik i qeverisë; mungesa e pavarësisë së gjyqësorit, përfshirë dështimet e proceseve zbatimin selektiv të vendimeve dhe dhuna kundër pjesëtarëve të pakicave …

Lexo më shumë

DASH i inkurajuar për vendosmërinë e institucioneve të Kosovës

dash_infoglobi

Një zëdhënës i Departamentit amerikan të Shtetit, duke komentuar për incidentin e fundit mes Kosovës dhe Turqisë, i tha Zërit të Amerikës se SHBA janë të inkurajuara për faktin që institucionet shtetërore të Kosovës kanë njoftuar vendosmërinë e tyre për të shqyrtuar këtë ngjarje dhe për të përmirësuar garancitë procedurale për …

Lexo më shumë

Llallës i ndalohet hyrja në SHBA, DASH: I përfshirë në raste të mëdha korrupsioni

Llallës i ndalohet hyrja në SHBA, DASH: I përfshirë në raste të mëdha korrupsioni Departamenti i Shtetit i ndaloi hyrjen në Shtetet e Bashkuara ish Prokurorit të Përgjithshëm të Shqipërisë Adriatik Llalla. Vendimi, i bërë publik të mërkurën, thekson se Sekretari i Shtetit Rex Tillerson, e miratoi masën e ndalimit …

Lexo më shumë

DASH kërkon kujdes të shtuar nga amerikanët që udhëtojnë në Kosovë

dash_infoglobi

Departamenti Amerikan i Shtetit paralajmëron qytetarët amerikanë që planifikojnë të vijnë në Kosovë që të jenë të kujdesshëm. Niveli i sigurisë në ushëzimet për udhëtarët është ngritur në shkallën dy. Nga shtetasit e saj që dëshirojnë të vijnë në Kosovë, DASH kërkon kujdes të shtuar për shkak të trazirave dhe …

Lexo më shumë

DASH: Moska rrezikon lirinë e mediave

dash_infoglobi

Departamenti amerikan i shtetit tha të martën se “legjislacioni i ri rus që i lejon ministrisë së Drejtësisë të përcaktojë mediet si “agjentë të huaj”, dhe të mbikëqyrë apo të bllokojë aktivitete të caktuara në internet, paraqet një tjetër kërcënim për mediet e lira në Rusi. Ditë më parë presidenti …

Lexo më shumë