fbpx

Tag Archives: Buxhovi

Veseli flet për diferencat me Haradinajn, për deklaratat e Buxhovit, etj

kadri veseli, kryeparlamentari, taksa

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, ka dhënë intervistë për “Zërin e Amerikës” .  Zoti Veseli, procesi i bisedimeve me Serbinë është pezulluar dhe qëndrimet e palëve kanë bërë që të dështojnë edhe përpjekjet ndërkombëtare për ripërtëritjen e procesit. Cila është rrugëdalja sipas jush? Kadri Veseli: Zgjidhja është: Serbia duhet …

Lexo më shumë

Buxhovi: Flamuri kuqezi është kombëtar, Kosova duhet të ketë simbolet e veta

Buxhovi

Historiani Jusuf Buxhovi ka thënë se Kosova duhet t’i ketë simbolet e veta, teksa folur për simbolet kombëtare dhe ato shtetërore. “Flamuri nuk është vetëm flamur, është pjesë e identitetit shpirtëror, shtetëror dhe politik”, është shprehur ai. “Simbolet dhe flamuri, flamuri kombëtar është flamur kombëtar për gjithë shqiptarët, por Kosova …

Lexo më shumë