fbpx

Tag Archives: Brukseli

Punësimet politike të serbëve

brukseli, thaci, vuciqi, mogerini, serbet

Marrëveshja e Brukselit e vitit 2015, marrëveshje  politike dhe obligative për MTI-në Ministria e Tregtisë dhe Industrisë sqaron se punësimi i Inspektorëve nga komuniteti serb (strukturave në veri) është bërë në bazë të Marrëveshjes së Brukselit të vitit 2015, marrëveshje  politike dhe obligative për MTI-në (dhe shumë Institucione tjera). Pavarësisht …

Lexo më shumë

Stoltenberg: Krijimi i ushtrisë në kundërshtim me këshillat e aleatëve të shumtë të NATO-së.

stoltenberg

InfoGlobi ju sjell deklaratën e shefit të NATO-së, Jens Stoltenberg për Kosovën, të cilën e bëri në konferencën e sotme për shtyp të mbajtur në Bruksel pas përfundimit të takimit të Këshillit Veri – Atlantik dhe ministrave të jashtëm. “Me ministrat e jashtëm diskutuam synimin e Kosovës që ta transformojë …

Lexo më shumë

Qeveria merr qëndrim për takimin në Bruksel lidhur me MSA -në

qeveria

Qeveria e Republikës së Kosovës, e drejtuar nga kryeministri Ramush Haradinaj, ka shqyrtuar dhe aprovuar dokumentin për qëndrimin shtetëror, në takimin e dytë në Bruksel, për implementimin Marrëveshjes së Stabilizim Asocimit. Pas shqyrtimit dhe diskutimit, është aprovuar qëndrimi shtetëror i Republikës së Kosovës për takimin e dytë të Kosovës me …

Lexo më shumë

Asociacioni sipas Marrëveshjes së Brukselit, Ligji për FAK të procedohet në Nëntor

Qeveria e Kosovës ka miratuar të hënën programin qeverisës për periudhën 2017-2021. Themelimi i Asociacionit të komunave me Shumicë Serbe, sipas Marrëveshjes së Brukselit, transformimi i FSK-së në Forca të Armatosura me ligjin që pritet të miratohet në nëntor, rritje ekonomike prej 5-7 për qind, themelimi i Byrosë Nacionale të …

Lexo më shumë