fbpx

Tag Archives: britania e madhe

Boris Johnson po dështon

boris johnson, britania e madhe, brexit, europa

Pas vetëm 43 ditësh në detyrë, Kryeministri i Mbretërisë së bashkuar,  e ka futur veten në një situatë shumë të vështirë Fatkeqësisht, nuk ekziston një rrugëdalje e lehtë për të ose për vendin që ai drejton në mënyrë nominale. Falë një serie keq llogaritjesh, partia e Johnson po shpërbëhet, qeveria …

Lexo më shumë

Kryeministri i ‘qenit’

kafshet, bortis johnson, Uellsi Jugor, britania e madhe

Aty ku banon kryerminstri, banon edhe dashuria   Qenushi ishte braktisur aty nga disa rritës qensh, por tani do të jetojë bashkë me kryeministrin dhe partneren e tij, Carrie Symonds. Kryeminsitri Boris Xhonson u pa të futet te selia e tij, në Downing Street, me një qenush 15-javësh, të cilin …

Lexo më shumë

No-deal

Michel Barnier, brexit, britania e madhe, europa, boris johnson, Jeremy Corbyn

Dalja e Britanisë së Madhe nga Bashkimi Europian me marrëveshje nuk duket aspak e mirë Për këtë është i shqetësuar i ngarkuari i BE për marrëveshjen e Brexit, Michel Barnier. “Nuk jam optimist në çështjen, nëse një skenar ‘no-deal’ mund të shmanget”, shkruan Michel Barnier në një artikull për gazetën …

Lexo më shumë

Reagojnë Gjermania, Franca dhe Britania e Madhe. Ja pse

prishtina

Ambasadat e Francës, Gjermanisë dhe Britanisë së Madhe, kanë reaguar ndaj, siç kanë thënë, bllokadës në të cilën është Agjencia e Akreditimit të Kosovës. “Ambasadat e Francës, Gjermanisë dhe Mbretërisë së Bashkuar e konsiderojnë arsimin cilësor si përparësi për të ardhmen e Kosovës. Për këtë arsye, ato janë shumë të …

Lexo më shumë

Katastrofa e Brexit-it pa marrëveshje

britania e madhe, brexit, eu

Britania pritet të përballet me probleme të mëdha nëse largohet nga Bashkimi Evropian pa një marrëveshje tregtare Dokumente sekrete të qeverisë britanike paralajmërojnë paralizim në gjithë vendin në rast se Britania largohet më 31 tetor nga Bashkimi Evropian pa një marrëveshje. Dokumentet u publikuan nga gazeta “The Sunday Times” dhe …

Lexo më shumë