fbpx

Tag Archives: Brexit

Shpërndarja e parlamentit britanik kalkulim politik

parlamenti britanik

Gjykata e Lartë e Mbretërisë së Bashkuar, po shqyrton këtë javë, dy apele rreth legalitetit të shpërndarjes së Parlamenit britanik nga ana e kryeministrit Boris Johnson. Shkruan: Koment nga Kim Bytyci-Ormond Parlamenti britanik tanimë një javë mbetet i mbyllur pasi kryemnistri këshilloi Mbretëreshën të shpërndajë Parlamentin vetëm një javë pas …

Lexo më shumë

Boris Johnson po dështon

boris johnson, britania e madhe, brexit, europa

Pas vetëm 43 ditësh në detyrë, Kryeministri i Mbretërisë së bashkuar,  e ka futur veten në një situatë shumë të vështirë Fatkeqësisht, nuk ekziston një rrugëdalje e lehtë për të ose për vendin që ai drejton në mënyrë nominale. Falë një serie keq llogaritjesh, partia e Johnson po shpërbëhet, qeveria …

Lexo më shumë

E frenon parlamenti

Boris Johnson është i pari kryeministër britanik që nga viti 1784, i cili humbet votimin e parë në këtë post në Parlament pas 236 vjetësh Humbja e qeverisë ishte e rëndë dhe pasojat janë potencialisht sinjifikative. Ndërkaq zgjedhjet e reja parlamentare janë në tavolinë. Në një nga ditët mbresëlënëse të …

Lexo më shumë

No-deal

Michel Barnier, brexit, britania e madhe, europa, boris johnson, Jeremy Corbyn

Dalja e Britanisë së Madhe nga Bashkimi Europian me marrëveshje nuk duket aspak e mirë Për këtë është i shqetësuar i ngarkuari i BE për marrëveshjen e Brexit, Michel Barnier. “Nuk jam optimist në çështjen, nëse një skenar ‘no-deal’ mund të shmanget”, shkruan Michel Barnier në një artikull për gazetën …

Lexo më shumë

Për 1 milion shtetas 3,3 milion euro

brexit, europa, demonstrate

Qeveria britaneze do të mbështesë ata që do të kenë vështirësi pas Brexit Mbi 1 milion shtetas të Mbretërisë së Bashkuar aktualisht jetojnë në Bashkimit Europian, ndërsa Mbretëria e Bashkuar do të përgatisë masa të reja për të ndihmuar shtetasit britanik që jetojnë në Bashkimin Europian, shkruan euronews. Financimi i …

Lexo më shumë

Emigrimi biznesor

amsterdami, holanda, britania e madeh, londra, brexit

Kompanitë po  zhvendosen nga Britania në Hollandë përpara Brexit Edhe 325 kompani të tjera të shqetësuara për humbjen e hyrjes në tregun evropian po konsiderojnë një veprim të tillë, përderisa rreth 100 kompani janë zhvendosur  tashmë nga Britania në Hollandë. Këto kompani  kanë ngritur zyra atje për të qenë brenda …

Lexo më shumë

Katastrofa e Brexit-it pa marrëveshje

britania e madhe, brexit, eu

Britania pritet të përballet me probleme të mëdha nëse largohet nga Bashkimi Evropian pa një marrëveshje tregtare Dokumente sekrete të qeverisë britanike paralajmërojnë paralizim në gjithë vendin në rast se Britania largohet më 31 tetor nga Bashkimi Evropian pa një marrëveshje. Dokumentet u publikuan nga gazeta “The Sunday Times” dhe …

Lexo më shumë