fbpx

Tag Archives: Brazili

Populli i kërkon falje Briggite

macron, bolsonaro, amazona, brazili, samitt g 7

Jair Bolsonaro ‘shfajësohet’ ndaj fyerjës që bëri ndaj Zonjës së parë të Francës Brazilianet vërshuan në mediat sociale duke kërkuar ndjesë për sjelljen e presidentit të tyre, ndërsa reagime pati edhe nga shtetasi brazilian në rrugët e Parisit. Pas valës së indinjatës që shkaktuan komentet e tij ofenduese për bashkëshorten …

Lexo më shumë

Ekocidi amazonas

brazili, amazona, parisi, be, usa, franca

Mushkëritë e botës po i djeg makturia e blegtorëve brazilian Pjesa më e madhe e zjarreve janë vendosur nga druvarët apo fermerët që duan të pastrojnë tokën për bagëtitë. Praktika është në rritje, e inkurajuar nga Jair Bolsonaro, presidenti populist pro biznesit që mbështetet nga i ashtuquajturi lobi i mishit. …

Lexo më shumë

Piromanët e pyllit të botës

brazili, amazona, bolsonaro

Presidenti për zjarret në Amazonë mund të jenë shkaktuar nga OJQ-të sepse atyre u duheshin para Presidenti brazilian Bolsonaro, në mënyrë të vazhdueshme është kritikuar se nuk ka mbrojtur pyllin më të madh të botës dhe se ka promovuar një politikë shpyllëzimi, pro bizneseve. Ekspertët thonë se e gjithë kjo …

Lexo më shumë

Mushkëritë e botës po digjen

brazili, amazona

Shpyllëzimi është një rrezik i pashmangshëm dhe serioz për pyjet Pyjet për vite të tëra janë dërmuar prej veprimeve njerëzore dhe sipas një studimi të vitit të kaluar, pyjet janë në prag të kolapsit. Nëse shpyllëzimi kalon 20 për qind të zgjerimit fillestar, pyjet e Amazonës do të arrijë një …

Lexo më shumë

Ambijentalistët protestojnë

amazona, brazili

Presidenti i Brazilit, Jair Bolsonaro, ka inkurajuar shpyllëzimin e tokës përmes politikave të tij për bujqit Ministri brazilian i Ambientit, Ricardo Salles, është kritikuar gjatë një takimi për ndryshime klimatike, pasi të dhënat janë duke treguar shifra rekorde të zjarreve në zonën e Amazonës, shkruan rel. Të dhënat satelitore, të …

Lexo më shumë

Brazili nën flakë

brazili, flaket

Shifra rekorde të djegies së pyjeve në Brazil Instituti Kombëtar për Kërkime në Hapësirë në Brazil, ka thënë se zjarri në hapësirat pyjore dhe zonat tropikale të këtij shteti ka shënuar shifra rekorde këtë vit. Ky lajm vjen disa javë pasi presidenti brazilian, Jair Bolsonaro ka shkarkuar shefin e kësaj …

Lexo më shumë