Tag Archives: boris johnson

Boris Johnson po dështon

boris johnson, britania e madhe, brexit, europa

Pas vetëm 43 ditësh në detyrë, Kryeministri i Mbretërisë së bashkuar,  e ka futur veten në një situatë shumë të vështirë Fatkeqësisht, nuk ekziston një rrugëdalje e lehtë për të ose për vendin që ai drejton në mënyrë nominale. Falë një serie keq llogaritjesh, partia e Johnson po shpërbëhet, qeveria …

Lexo më shumë

E frenon parlamenti

Boris Johnson është i pari kryeministër britanik që nga viti 1784, i cili humbet votimin e parë në këtë post në Parlament pas 236 vjetësh Humbja e qeverisë ishte e rëndë dhe pasojat janë potencialisht sinjifikative. Ndërkaq zgjedhjet e reja parlamentare janë në tavolinë. Në një nga ditët mbresëlënëse të …

Lexo më shumë

No-deal

Michel Barnier, brexit, britania e madhe, europa, boris johnson, Jeremy Corbyn

Dalja e Britanisë së Madhe nga Bashkimi Europian me marrëveshje nuk duket aspak e mirë Për këtë është i shqetësuar i ngarkuari i BE për marrëveshjen e Brexit, Michel Barnier. “Nuk jam optimist në çështjen, nëse një skenar ‘no-deal’ mund të shmanget”, shkruan Michel Barnier në një artikull për gazetën …

Lexo më shumë

BE i tregon kufijtë Boris Johnsonit

boris johnson

Pas fillimit të mandatit të qeverisë së re britanike, frontet midis Londrës dhe Brukselit mbeten të ngurta. Sidoqoftë, Bashkimi Evropian nuk dëshiron të afrohet me të vërtetë me kryeministrin Johnson për Brexit-in. Presidenti në detyrë i Komisionit Evropian, Jean-Claude Juncker e ka hedhur poshtë kërkesën e kryeministrit të ri britanik …

Lexo më shumë

CILI?

boris Johnson, Jeremy Hunt

Hunt, Sekretar i Jashtëm britanik, ndërsa Johnson, ish-kryetar i Londrës Boris Johnson dhe Jeremy Hunt janë në garë për kryeministrin e ri të Britanisë që pritet të bëhet publik të martën. Votat e rreth 160 mijë anëtarëve të Partisë Konservatore do të kuptohet më vonë gjatë ditës në Londër. Fituesi …

Lexo më shumë