fbpx

Tag Archives: blockchain

Wozniak: Bitcoin dhe Blockchain arrijnë potencialin e plotë në një dekadë

Steve_Wozniak

Bashkëthemeluesi i Apple, Steve Wozniak, ka komentuar pozitivisht për kriptovalutat dhe teknologjinë e blockchain në fjalimin e tij të hapjes në Kongresin Botëror WeAreDevelopers 2018 në Vjenë të Austrisë. Sipas një raporti nga Cointelegraph auf Deutsch E mërkurë, 16 maj, Wozniak e konsideron “blockchain” një “ide të madhe”. Ai më …

Lexo më shumë

“Sinochem” eksporton benzinë duke përdorur teknologjinë Blockchain

Tanker

Sinochem Group, energjia kryesore e Kinës, kimikatet, bujqësia, pasuria e patundshme dhe ofruesi i financave, ka përfunduar me sukses dërgimin e benzinës duke përdorur teknologjinë blockchain. Reuters raportoi se një nga 300 filialet e saj, Sinochem Energy Technology Co. Ltd., ishte përgjegjës për eksportimin e produktit nga qyteti i Kinës, …

Lexo më shumë

Trajnimi për Mining të Bitcoin vjen në 30 qytete në Indi

India-mining-mou

Një iniciativë Indiane e tregtisë po lançon një program trajnimi për minierat bitcoin në 30 qytete anembanë Indisë. Qëllimi është të mësojë të rinjtë rreth bitcoin, kriptovalutav, teknologjisë blockchain, minierave krypto, dhe sipërmarrjen për të fuqizuar popullsinë rurale për vetëpunësim. Zyrtarët e Tregtisë dhe Industrisë Indiane Dalit (DICCI) po bashkëpunojnë …

Lexo më shumë

Telekomi i Korea-s njofton teknologjinë Blockchain për siguri të rrjetit

telecom

Korporata kryesore e Koresë së Jugut, Korea Telecom (KT), tha të mërkurën se planifikon të përdorë sistemin e ri të telekomunikacionit të mundësuar nga zgjidhjet e sigurisë blockchain. Projekti i infrastrukturës digjitale të KT-së, i quajtur “Interneti i ardhshëm”, do t’i lejojë njerëzit dhe bizneset të fitojnë shpërblime për përdorimin …

Lexo më shumë

Sierra Leone i pari në botë që mban zgjedhje me teknologjinë blockchain

sierra_leone

Por cila është arsyeja e përdorimit të blockchain? Ashtu siç kjo teknologji garanton transparencë në monedhat kriptografike, duke regjistruar çdo votë në blockchain, sistemi i ri siguron transparencë të plotë zgjedhore. Më 7 Mars Sierra Leone bëri historinë: mbajti zgjedhjet e para presidenciale duke shfrytëzuar teknologjinë blockchain. Ndërsa presidenti Ernest …

Lexo më shumë