fbpx

Tag Archives: bisedimet

QKS citon qytetarët: Bisedimet me Serbinë pa asnjë ndikim

bisedimet

Një studim i Qendrës së Kosovës për studime të sigurisë, nxjerr në pah se shumica e qytetarëve të anketuar pohojnë se bisedimet ndërmjet Kosovës e Serbisë nuk ushtrojnë ndikim në normalizimin e marrëdhënieve, ndërsa e kanë vlerësuar të dëmshme marrëveshjen për Asociacionin e komunave me shumicë serbe. Rezultatet janë përmbledhur …

Lexo më shumë

Mogherini: Bisedimet ishin konstruktive

Federica Mogherini

Përfaqësuesja e Lartë e Bashkimit Evropian, Federica Mogherini, ka lëshuar një komunikatë për media, pas ndërmjetësimit të takimit të radhës të nivelit më të lartë ndërmjet Kosovës dhe Serbisë në Bruksel. “Bashkë me presidentët Hashim Thaçi dhe Tomisllav Nikolliq, dhe kryeministrat Aleksandar Vuçiq dhe Isa Mustafa, unë zhvillova një takim …

Lexo më shumë

Bruksel: Filluan bisedimet e nivelit të lartë Kosovë – Serbi

Në orët e mbrës të së mërkurës në Bruksel ka filluar takimi ndërmjet përfaqësuesve më të lartë të Kosovës dhe atyre të Serbisë në Bruksel, me ndërmjetësimin e Bashkimit Evropian. Presidenti Hashim Thaçi e Kryeministri Isa Mustafa po bisedojnë përsëri me homologët e tyre, Tomisllav Nikolliq e Aleksandar Vuçiq, me ndërmjetësimin e Përfaqësueses së …

Lexo më shumë

Përparime në IBM

Edita Tahiri

Në bisedimet e fundit teknike të zhvilluara në Bruksel, mes palës kosovare dhe asaj serbe, u shënuan përparime në zbatimin e marrëveshjes së IBM-it Në përfundim të këtij raundi bisedimesh në Bruksel, Zëvendëskryeministrja Edita Tahiri deklaroi se në këto takime janë dhënë vlerësime pozitive nga të gjitha palët lidhur me …

Lexo më shumë