fbpx

Tag Archives: Berlini

Ballkani Perëndimor nga perspektiva e ish ministrit gjerman Christian Schwarz-Schilling

schilling dhe berani

Christian Schwarz-Schilling , ish ministër i Gjermanisë ka dhënë intervistën ekskluzive ku shpalon perspektivat për Ballkanin Perëndimor me fokus në Kosovën. Intervistoi: Evliana Berani Berani: Cilat janë pritjet pas zhvillimeve të fundit në Berlin lidhur me rajonin e Ballkanit, sidomos për raportet e ardhshme mes Kosovës e Serbisë. Si i …

Lexo më shumë

Hoyt Ji: “Librat e historisë” për Ballkanin janë plotë me “tani ose kurrë”

Hoyt Brian Yee

Ish-zëvendës ndihmës sekretari i shtetit amerikan për Evropën dhe Euroazinë, Brian Hoyt Ji, tha se takimi i presidentit serb Aleksandar Vuciq dhe presidenti i Kosovës Hashim Thaçi në Berlin më 29 prill me kancelaren gjermane, Angela Merkel dhe presidentin francez Emanuel Macron, nuk është takim vendimtar për dialogun midis Beogradit …

Lexo më shumë

Berlini në gjendje të jashtëzakonshme

berlini

Brigada e Zjarrfikësve në Berlin ka shpallur gjendje të jashtëzakonshme sot pasi stuhia e fuqishme “Herwart” është duke lëvizur me shpejtësi përgjatë bregdetit verior të Gjermanisë. Qysh prej mëngjesit të hershëm janë kryer 100 misione që lidhen me motin në kryeqytetin gjerman, ka thënë kjo brigadë në Twitter. Kompania e …

Lexo më shumë