Tag Archives: berlin

Haradinaj takohet me kancelaren Merkel

Haradinaj takohet me kancelaren Merkel

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj tha të enjten se Kosova është e gatshme për një marrëveshje gjithëpërfshirëse dhe ligjërisht detyruese për normalizimin e marrëdhënieve me Serbinë, që përfshinë njohjen e ndërsjellë në kufijtë ekzistues. Ai i bëri këto komente pas takimit me kancelaren gjermane, Angela Merkel në Berlin, me të …

Lexo më shumë

Shërbimi sekret gjerman fokusohet në Ballkan. Ja pse …

Berlin

Shërbimi Federal Informativ gjerman, BND, e ka përqendruar vëmendjen gjithnjë e më shumë në Ballkan, veçanërisht në Bosnjë-Hercegovinë, bën të ditur Berliner Zeitung. Shtetet e brishta të rajonit janë shqetësim për BND. Shërbimi Federal Informativ gjerman për botën e jashtme, BND, është gjithnjë e më i shqetësuar për tendencat islamike …

Lexo më shumë

Ivanka Trump në Berlin

Ishte ideja e Angela Merkelit të ftojë Ivanka Trump në samitin e G20-s për gruan. Vajza e presidentit amerikan flet të martën në Berlin si të mbështetjen gratë sipërmarrëse. Por çfarë ka menduar kancelarja me këtë ftesë? Vetëm disa orë qëndron Ivanka Trump në Berlin, por sytë e të gjithëve …

Lexo më shumë