Tag Archives: BE

Delegacioni i BE-së në Kosovë, diskutohet lufta kundër terrorizmit

qeveria

Delegacioni i BE-së nga Brukseli ka takuar autoritetet e Kosovës për të diskutuar me ta çështjet e luftës kundër terrorizmit dhe të sigurisë publike në përgjithësi. Pjesë e delegacionit ishin: Zëvendëssekretari i Përgjithshëm Pedro Serrano nga Shërbimi i Veprimit të Jashtëm Evropian (EEAS), bashkë me Koordinatorin e BE-së për Luftën …

Lexo më shumë

RTS: Viti 2019 afati përfundimtar që Serbia t’i normalizojë raportet me Kosovën, kusht për anëtarësim në BE

EU_InfoGlobi

Radiotelevizioni i Serbisë ka publikuar një draft- strategji të Brukselit për pranimin e Serbisë në Bashkimin Evropian, ku thuhet se ky shtet mund të anëtarësohet në Union deri në vitin 2025.Në këtë strategji, që ende nuk është dokument përfundimtar, thuhet se Serbia dhe BE duhet t’i mbyllin të gjithë kapitujt …

Lexo më shumë

Hahn: Serbia në BE në vitin 2025

hahn-komisioneri

Komisioneri i BE-së për Zgjerim Johannes Hahn ka thënë se Serbia mund të anëtarësohet në Bashkimin Europian në vitin 2025. Hahn në një konferencë për media të mbajtur bashkë me Përfaqësuesen e Lartë të BE’së Federica Mogherini dhe Kryeministren e Serbisë Ana Brnabic ka thënë se viti 2025 si një …

Lexo më shumë