fbpx

Tag Archives: athine

Athinë, zbulohet një kokë parahistorike

athine koka parahistorike

Një kokë guri prehistorike është gjetur në tempullin e Athinës në parkun arkeologjik në Paestum afër Salernos, raportuan arkeologët. Sipas arkeologëve materiali që është përdorur është i njëjtë me atë në disa nga elementët dekorativë të tempullit. Rrënojat e Paestum janë të famshme për tre tempujt e lashtë grek në …

Lexo më shumë

Tërmeti i fuqishëm godet Athinën

termet

Një tërmet i fuqishëm goditi Athinën, kryeqytetin e Greqisë, duke ndërprerë lidhjet telefonike dhe energjinë elektrike në disa pjesë. Epiqendra e tërmetit, me fuqi prej 5.1 shkallësh të Richterit, u regjistrua rreth 22 kilometra në veriperëndim të Athinës. Banorët dolën në rrugë, ndërsa disa ndërtesa të larta u evakuuan pasi …

Lexo më shumë

Greqi – rritet papunësia

athine, greqi, papunesia, protesta

Shkalla e papunësisë në Greqi arriti një rekord prej 28% në Nëntor, sipas shifrave që sapo ka lëshuar qeveria. Shkalla është rritur nga 27.7% në muajin e mëparshëm. Për ata nën moshën 25 vjeç, papunësia ka arritur 61.4%. Masat e ashpra shtrënguese kanë çuar deri te shkurtimi i ekonomisë greke …

Lexo më shumë