fbpx

Tag Archives: artemida

Greqi: Zbulohet tempulli i Artemidës

tempulli i artemides

Mbetjet e tempullit kushtuar perëndisë antike Artemida janë gjetur në ishullin grek Evia, pas 100 vit kërkimesh. Ekipi i arkeologëve nga Zvicra dhe Greqia ka gjetur mbetjet e tempullit në fshatin Amartinos, dhe duke iu falënderuar mbishkrimeve të shumta është konfirmuar se bëhet fjalë për perëndeshën Artemida. Ndërtimi i takon …

Lexo më shumë