fbpx

Tag Archives: Antarktik

Në Antarktik mund të ketë jetë

oazat ne antarktik

Bota sekrete e kafshëve dhe bimëve, ku përfshihen edhe lloje deri më tash të panjohura, mund të jetojnë në shpellat e ngrohta nën akullnajat e Antarktikut, thonë shkencëtarët. Shpellat e krijuara para vullkaneve aktive janë të ndritshme dhe kanë temperaturë prej rreth 25 gradë Celsius, që hap mundësinë e ekzistimit …

Lexo më shumë

Objekti i madh misterioz nën Antarktik

Një “anomali” misterioze gjigante është ndoshta nën nivelin e akullit të përhershëm në zonën e quajtur vendi Wilkes, raporton “The Sun”. Shkencëtarët besojnë se nën akullin e Antarktikut fshihet një strukturë e madhe që mund të ndryshojë mënyrën se si ne e perceptojmë historinë. Disa studiues besojnë se aty janë …

Lexo më shumë