fbpx

Tag Archives: Angela Merkel

Angela Merkel

Leipzig Graduate School of Management, angela merkel, cdu, gjermania, politika, kencelaria

Të gjitha universitetet që më kanë dhënë një doktoratë nderi Kancelarja gjermane Angela Merkel duket se sugjeroi që ajo do të kthehej në akademi në fund të mandatit të saj aktual, i cili përfundon në 2021. “Të gjitha universitetet që më kanë dhënë një doktoratë nderi, sidoqoftë, do të dëgjojnë …

Lexo më shumë

Mbi 58% e gjermanëve janë pro takses për milionerët

gjermania, angela merkel,Thorsten Schaefer-Guembel

Kancelaria Angela Merkel e ka kundërshtuar një taksë pasurie Social Demokratët e Gjermanisë kërkojnë të vendoset  një taksë pasurie për multimilionerët dhe miliarderët dhe të përdorin të ardhurat shtesë për të rritur investimet publike në infrastrukturë, u tha  gazetarëve Thorsten Schaefer-Guembel . Schaefer-Guembel , tha se komiteti ekzekutiv i partisë …

Lexo më shumë

Epoka e grave gjermane

Angela Merkel, Ursula Von der Leyen, Annegret Kramp-Karrenbauer

Tripel women: Angela Merkel 65, Ursula Von der Leyen 60, Annegret Kramp-Karrenbauer 56 Kancelarja gjermane Angela Merkel sot feston 65 vjetorin e saj me disa lëvizje të personelit të profilit të lartë që sugjerojnë se udhëheqësi me më shumë vit në Evropë ende ka fuqinë për të marrë atë që dëshiron. …

Lexo më shumë

A është e përgjegjshme Merkel për shëndetin?

angela merkel

Bashkë me Merkelin në karriga të bardha mbi qilimin e kuq, ishte ulur edhe kryeministrja e Danimarkës, derisa bëheshin nderimet ushtarake jashtë ndërtesës së kancelarisë në Berlin Gjendja shëndetësore e ka detyruar kancelaren gjermane, Angela Merkel, që të ndryshojë protokollin. Ajo ka qëndruar e ulur derisa janë intonuar himnet shtetërore …

Lexo më shumë

Prapë dridhet Merkel

Anthony Reney, Angela merkel

E kaplojnë dridhjet për herë të tretë Kancelarja gjermane Angela Merkel është parë sot duke u dridhur gjatë takimit me kryeministrin finlandez Antti Rinne, që është hera e tretë e dridhjeve gjatë muajve të kaluar. Trupi i Merkelit dridhej ndërsa qëndroi me Rinne gjatë nderimeve ushtarake në mbërritjen e tij. …

Lexo më shumë

Midiat gjermane i japin rëndësi takimit Thaqi-Merkel

Vizita e presidentit Hashim Thaçi në Berlin ka marrë vëmendje të mediave gjermane. Pas takimin me kancelarën Angela Merkel, radio publike gjermane “Deutschlandfunk” dhe media tjera kanë raportuar për këtë takim. Sipas “Deutschlandfunk” Merkel ka uruar presidentin Thaçi për përparimet që janë bërë në ndërtimin e strukturave demokratike në Kosovë. …

Lexo më shumë