Tag Archives: Amerika

Trump: Njeriu duhet të shkojë sërish në Hënë, por edhe në Mars

Presidenti amerikan Donald Trump i kërkoi Administratës Kombëtare të Hapësirës të rigjallërojë programin e eksplorimit të hapësirës, që synon dërgimin e astronautëve amerikanë në Hënë dhe përfundimisht në Mars. Presidenti Trump e nënshkroi direktivën e re për agjencinë e hapësirës të hënën në Shtëpinë e Bardhë. “Presidenti ka vendosur të …

Lexo më shumë

Amerika e zhgënjyer me raportin e Bulliqit

ambasada e re amerikane ne kosove

InfoGlobi ju sjell të plotë komunikatën e  Ambasadës Amerikane në Prishtinë lidhur me raportin e  Komisionit Shtetëror për Shënjimin dhe Mirëmbajtjen e Kufirit shtetëror, te kryesuar nga Shpejtim Bulliqi, raport ky i prezentuar të hënën para Komisionit parlamentaer për Integrime Evropiane: “Ambasada e Shteteve të Bashkuara e zhgënjyer nga raportimi …

Lexo më shumë

Delawie: SHBA-ja, kundër bisedave të pakujdesshme për bashkim

Greg Delawie, Ambasdor amerikan në Kosovë

Ambasadori i SHBA-së në Kosovë, Greg Delawie, i ka cilësuar deklaratat për mundësinë e bashkimit të Kosovës dhe Shqipërisë, si të “pakujdesshme”. “Qeveria amerikane e mbështet sovranitetin edhe të Kosovës edhe të Shqipërisë. Ne jemi kundër bisedave të pakujdesshme për bashkim dhe të reagimeve të tepruara ndaj deklaratave të tilla, …

Lexo më shumë

Ditët e errëta të Amerikës

ditet e erreta te amerikes

Një koleksion i jashtëzakonshëm fotosh tregon Amerikën në kohën kur vuante nga racizmi dhe varfëria, pas Luftës së Dytë Botërore. Fotot janë shkrepur nga fotografi dhe regjisori Gordon Parks në Kaliforni, Uashington, Alabamë dhe Harlem, nga vitet 1940-1970. Pamjet janë publikuar së bashku me një libër që quhet “I Am …

Lexo më shumë