Ballina / Tag Archives: Amerika

Tag Archives: Amerika

SHBA, Britania e Gjermania: Të raportohen gjetjet e hetimit për dëbimin e ‘gylenistëve’

protesta per gylenistet

Kaloi afro një vit që kur Kosova pa një proces të rregullt dëboi gjashtë shtetas turq nga Kosova, nën dyshimin se ata paraqesin kërcënim për sigurinë kombëtare të Kosovës. Por Komisionit parlamentar ende nuk iu ofrua rasti t’i paraqes gjetjet e tij.  Në përvjetorin e dëbimit të 6 shtetasve turqë …

Lexo më shumë

Trump: Njeriu duhet të shkojë sërish në Hënë, por edhe në Mars

Presidenti amerikan Donald Trump i kërkoi Administratës Kombëtare të Hapësirës të rigjallërojë programin e eksplorimit të hapësirës, që synon dërgimin e astronautëve amerikanë në Hënë dhe përfundimisht në Mars. Presidenti Trump e nënshkroi direktivën e re për agjencinë e hapësirës të hënën në Shtëpinë e Bardhë. “Presidenti ka vendosur të …

Lexo më shumë

Thaçi: Kam marrë konfirmimin se Amerika do të jetë pjesë e dialogut

Thaqi

Presidenti Hashim Thaçi ka thënë se gjatë takimit që ka pasur së fundmi në Washington nga zëvendëspresidenti amerikan, Michael Pence, ka marrë konfirmimin se Amerika do të përfshihet më aktivisht në dialogun midis Prishtinës dhe Beogradit. “Dialogu tashmë po hyn në një fazë të re dhe zonjës (Federica) Mogherini i …

Lexo më shumë