fbpx

Tag Archives: ambasadoret

Qeveria e dorëhequr nuk ka të drejtë emërimi të ambasadorëve të rinjë

avdullah hoti

InfoGlobi ju sjell reagimin e Avdullah Hotit, shefit të deritashë të grupit parlamentar të LDK-së për emërimet e fundit të ambasadorëve. Reagimi Lidhja Demokratike e Kosovës shpreh shqetësimin për emërimet e kundërligjshme të ambasadorëve, që së fundi i ka bërë Qeveria e dorëhequr. Me këto veprime, Ministri i dorëhequr i …

Lexo më shumë

Shpërfillje e mospajtime ndërmjet liderëve të Kosovës dhe ambasadorëve

lideret

Mospërfillje e ndërsjellë dhe retorikë e ashpër politike po karakterizon raportet ndërmjet liderëve institucionalë të Kosovës dhe ambasadorëve të vendeve të Kuintit, që përfaqësojnë pesë Qeveritë më të fuqishme të Perëndimit. Mospajtimet ndërlidhen me dy nga çështjet më të rëndësishme aktualisht në skenën politike të Kosovës, siç është ratifikimi i …

Lexo më shumë

Pacolli shfuqizon vendimin e ish-ministrit Demaj për dërgim të diplomatëve në misione

Behgjet Pacolli

Kreu i AKR-së, Behgjet Pacolli, njëherësh ministër i Jashtëm dhe zëvendëskryeministër ka shfuqizuar vendimet e ushtruesit të detyrës së ministrit të Jashtëm, Emanuel Demaj. Bëhet fjalë për vendimin e Demajt për të caktuar disa zyrtarë të kësaj Ministrie në misione jashtë vendit. Në kërkesën për pezullim të këtyre zyrtarëve, Pacolli …

Lexo më shumë