Tag Archives: AGK

Asociacioni i Gazetarëve: Deputetja Haxhiu cënoi integritetin e gazetarit Kelmendi

agk

Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës përmes një komunikate ka reaguar ndaj deputetetes së lëvizjes Vetëvendosjes, Albulena Haxhiu, e cila kishte akuzuar gazetarin Adriatik Kelmendi për organizim të protestave qytetare të cilat bënin thirrje në drejtim të deputetëve për ta ratifikuar demarkacionin me Malin e Zi. “Po ashtu, deputetja Haxhiu pak …

Lexo më shumë

AGK: Prokuroria ngriti aktakuzë ndaj kërcënuesit të gazetarit Kadriu

media zbulimet

Asociaconi i Gazetarëve të Kosovës  ka njoftuar se, Prokuroria Themelore në Prishtinë ka ngritur aktakuzë ndaj M.B i cili në muajin korrik të këtij viti kishte kërcënuar me jetë gazetarin e KTV-së, Kushtrim Kadriu. Në aktakuzën e dorëzuar gazetarit nga Prokuroria Themelore në Prishtinë, thuhet se: ”Me 10.07.2017, rreth orës …

Lexo më shumë

AGK: Protestuesit kërkojnë ambient të sigurtë për gazetarinë

AGK_protesta_infoglobi

Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës i përkrahur nga kolegë gazetarë, anëtarë të shoqerisë civile, profesorë universitarë, qytetarë dhe aktvistë të ndryshëm kanë protestuar sot në Prishtinë. Protesta është organizuar si kundërshtim i sulemeve fizike dhe kërcënimeve ndaj gazetarëve në vend. AGK kërkoi nga sistemi i drejtësisë që të aktivizohet në …

Lexo më shumë

AGK dënon seleksionimin e mediave nga PAN-AKR: Politikanët u ikën gazetarëve

agk

Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës (AGK) ka reaguar pas nënshkrimit të marrëveshjes për bashkëqeverisje ndërmjet koalicionit PAN dhe AKR-së. AGK ka dënuar atë që e ka quajtur “seleksionim” të mediave nga PAN-AKR, me rastin e nënshkrimit të koalicionit. Sipas AGK, ky veprim kishte për qëllim “ikjen e personaliteteve të caktuara politike nga mediat …

Lexo më shumë