Supë greke me limon

Një supë e mrekullueshme dhe plot vlera ushqyese për një vakt zemre. Përgatitet shumë thjeshtë dhe është ideale për të gjithë familjen tuaj. Shijojeni!

Përbërësit:
8 gota lëng pule
50 gram oriz
2 vezë
60 ml lëng limoni
1 lugë gjelle mente
1 lugë gjelle majdanoz
Kripë
Piper

Përgatitja:
Kombinoni lëngun me orizin dhe vendosini në zjarr në temperaturë të lartë. Ziejini për 15 minuta.
Rrihni vezët dhe shtoni gradualisht lëngun e limonit. Merrni pak nga lëngu i pulës dhe hidheni te vezët.
Shtojeni përzierjen me vezë te orizi. Gatuajeni për 2-3 minuta, derisa të bëhet një masë e trashë. Spërkateni me kripë dhe piper.
Hidhni në fund menten dhe majdanozin e grirë. Servireni supën me pak limon.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.