Supa me krem brokoli

Koha e përgatitjes 30 minuta.

Përbërësit për 4 racione:

* 1 kokërr qepë e grirë
* 300 g brokoli
* 450 ml lëng zarzavatesh (ose 1 supë e koncentruar)
* 450 ml qumësht gjysmë i skremuar
* 60 g djathë parmixhan i grirë
* pak arrë e sapogrirë
* kripë dhe piper i zi (sipas dëshirës)

Gatimi:
1. Në një tenxhere hidhni qepën, brokolin dhe lëngun e zarzavateve. Lërini të ziejnë edhe 15 minuta pas vlimit, ose derisa zarzavatet të zbuten.

2. Përziejeni këtë masë në mikser.

3. Pasi ri shtoni qumështin, ngroheni atë deri afër pikës së vlimit.

4. Shtoni djathin e grirë, gjithnjë duke përzier derisa ky të shkrihet.

Kjo supë e thjeshtë përbën një vakt të pasur me vlera ushqyese;

Gjithashtu, është një mënyrë e zgjuar për t’i bërë fëmijët të hanë brokoli, cili është i pasur me proteina, fibër, vitaminë C dhe karbohidrate.

error: Content is protected !!