fbpx
supa e dimrit

Supa e preferuar e dimrit

Një nga elementet kyçe të çdo tryeze padyshim që është supa. Tani që jemi në kohën e dimrit, konsumimi i saj është edhe më i domosdoshëm, për shkak të vlerave që ka.

Nëse nuk keni ide se çfarë supe të përgatisni për mëngjes, më poshtë ju sjellim një recetë.

Media Përbërësit për këtë supë:

1 tufë brokoli 1/2 lakër e bardhë

2 karrota 100 ml pana

2-3 lugë djathë gorgonzola

erëza të ndryshme të grira

2 lugë vaj

Përgatitja:

I presim perimet dhe i fërgojmë me vaj në zjarr të mesëm. U shtojmë ujë dhe i lëmë të ziejnë. Kur të jenë gati u shtojmë panën dhe gorgonzolën dhe e përziejmë derisa të shkrihet plotësisht djathi. I bëjmë të gjitha krem me mikser dhe i servirim me erëzat e grira. Nëse dëshironi mund t’i shtoni copëza buke të kaurdisura në tigan me pak gjalpë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.