Ballina / KOSOVA / Stoltenberg: Kemi marrëveshje, FSK nuk shkon në veri pa lejen e KFOR-it
stoltenberg

Stoltenberg: Kemi marrëveshje, FSK nuk shkon në veri pa lejen e KFOR-it

“Ne kemi marrëveshje , Marrëveshjen e Brukselit të vitit 2013, ku thuhet qartë se Forca e Sugurisë e Kosovës, nuk mund të shkojë në veri pa pëlqimin e komandantit të KFOR”,  i është përgjigjur Sekretari i përgjithshëm e NATO-së, Jans Stoltenberg, pyetjes së KTV-së.

Sipas Stoltenbergut, NATO konsideron se Marrëveshja është ende në fuqi dhe se e njejta vazhdon të zbatohet.

“Kjo është diçka që është thënë nga shumë aleatë”ka theksuar Stoltenberg dhe ka shpjeguar se “Këtë ia kam bërë të qartë në bisedat e mia zotit Haradinajt, dhe pres që kjo të respektohet”

 

Provo po ashtu

MPJ dënon fuqishëm sulmin ndaj autobusit që udhëtonte nga Kosova përmes Serbisë

Një autobus me udhëtarë kosovarë është sulmuar mbrëmë në Krushevc të Serbisë. E ministria e jashtme …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.