Ballina / SPORT (page 4)

SPORT

Kush i propozoi rrathët olimpikë?

Kush i propozoi rrathët olimpikë

Simboli Olimpik modern me pesë rrathët me ngjyra të ndryshme ashtu sikurse edhe flamuri olimpik u propozua nga Pjer de Kubertin në vitin 1914. Pesë rrathët e ndërthurur përfaqësojnë pesë kontinentet e jetuar nga njerëzit në rruzullin tokësor (kontinenti Amerikan konsiderohet si një i vetëm). Ndërthurrja e rrathëve është shenjë …

Lexo më shumë

Këshilli i Evropës dhe UEFA nënshkruajnë memorandum mirëkuptimi

uefa

Këshilli i Evropës dhe organizmi përgjegjës për futbollin në kontinent, UEFA nënshkruan sot një memorandum mirëkuptimi të fokusuar në katër zona kryesore të bashkëpunimit. Dy palët pranuan të punojnë së bashku në të drejtat e njeriut, integritin dhe qeverisjen në sport, mbrojtën dhe ruajtjen në ndeshjet e futbollit dhe bashkëpunim …

Lexo më shumë

Ibrahimoviq largohet nga Manchester United

Zllatan Ibrahimoviq

Futbollisti Zllatan Ibrahimoviq ka ndërprerë kontratën me klubin Manchester United duke filluar zbatimin menjëherë, është njoftuar nga ekipi përmes një deklarate, transmeton Reuters. Ibrahimoviq pritet t’i bashkohet grupit LA Galaxy, kanë raportuar mediat në Angli dhe Shtete të Bashkuara. “Të gjithë në klub e falënderojnë Zllatanin për kontributin e tij …

Lexo më shumë

Shpallen sportistët e vitit

Komiteti Olimpik i Kosovës sot do të të mbajë ceremoninë e shpalljes së sportistëve të vitit. Kjo ceremoni do të mbahet në Restaurant Golden Imperial. Fillimi zyrtar i ceremonisë bëhet në orën 20:00 ndërsa pritet të zgjatë deri në 21:00. Aty do të marrë pjesë edhe xhudistja e njohur kosovare, …

Lexo më shumë