Spinaq me djathë

Përbërësit:

– 1 kg spinaq,
– 1 qepë,
– 2 thelpinjë hudhre,
– 150 ml ajkë,
– 150 g kaçkavall,
– 1 lugë vaj,
– kripë, piper.

Përgatitja:

Spinaqin e lajmë dhe e grijmë, presim hudhrën imët. Në tenxhere nxehim vajin dhe në të fërgojmë qepën dhe hudhrën, i shtojmë spinaqin dhe i fërgojmë derisa spinaqi të ndryshojë ngjyrën.

Heqim kapakun dhe presim që lëngu të avullojë. Shtojmë ajkën dhe i qesim një filxhan piper, i përziejmë mirë.

I qesin në enën për pjekje, i qesim kaçkavallin e grirë në rende dhe i pjekim në furrë të nxehur në 200 gradë celsius, derisa kaçkavalli të shkrihet.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.