Specat e shijshme me mish të bluar

Speca të mbushur:

Fillimisht kavërdisim qepen e grirë imët dhe gjysmë kg mish të bluar, në temperaturë të ulët, duke i shtuar veget, piper të zi dhe krip. E kur mishi duket se është fërguar mirë, pastaj i shtojmë një filxhan oriz dhe një lugë të madhe piper të kuq.

Specave iu heqim bishtin, dhe i mbushim një nga një duke i renditur në tepsi. Rreth specave në tepsi qesim karrota, domate dhe patëllxhana të grirë në kubik. E mbushim me ujë dhe ujit i shtojmë erëza nëse nuk është mjaftueshëm i njelmët. E zijmë në furrë në 250 gradë. Kah fundi i zierjes mund ta djegim pak gjalp dhe t’i hedhim pak miell, e t’a shtojmë në tepsi. E len edhe për gjysmë ore në 200 gradë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.