Ballina / BOTA / Spanja konfirmon mospjesëmarrjen në Samitin e Sofjes për shkak të Kosovës
Kryeministri spanjoll Marianne Rahoy, Spanja, infoglobi

Spanja konfirmon mospjesëmarrjen në Samitin e Sofjes për shkak të Kosovës

Kryeministri spanjoll Marianne Rahoy definitivisht nuk do të marrë pjesë në Samitin e BE në Sofje, për shkak të qëndrimit të vendit të tij ndaj Kosovës.

“Ishte e qartë që në fillim se kryeministri spanjoll Mariano Rahoy nuk dëshiron të marrë pjesë për shkak të qëndrimit të Spanjës ndaj statusit të Kosovës”, tha një zyrtar i lartë i BE

Megjithatë, Spanja do të paraqitet në samitin e Sofjes nga një zyrtar i ulët diplomatik, i njoftuar në Bruksel.

Nga ana tjetër, zëdhënës i presidencës bullgare të Genoveva Cervenak, tha sot se në samitin e ardhshëm në Sofje Pjesëmarrja e Kosovës do të jetë në përputhje me kërkesat e Protokollit.

Ai tha se Rahoj do të udhëtojë në Bullgari të martën, njoftoi Radio Free Europe.
Rajoy në fund të marsit në margjinat e Samitit të BE-së tha homologut të tij bullgar Bojko Borisov, vendi i të cilit kryeson Bashkimin Evropian, se do të ketë probleme me Samitin Ballkanik në Sofje, dhe se kishte kërcënuar për mos pjesëmarrje për shkak të Kosovës”.

@Fluidi

Provo po ashtu

flamuri i kosoves

Çka parashihet me projektligjet për FSK-në ?

E tri projektligjet e votuara të enjten në Kuvendin e Kosovës parashohin organizimin e Minsitrisë …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.