fbpx

Sot seanca statusore ndaj Thaçit e të tjerëve

Sot, e mërkurë, 18 nëntor, do të mbahet seanca statusore në Gjykatën Speciale në Hagë ndaj ish-presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi dhe të tjerëve.

Specialja kishte njoftuar pas seancave fillestare se më 18 nëntor do të mbajë seancën statusore duke filluar nga ora 11:00.

Kjo seancë shërben për bashkërendim të komunikimit mes prokurorëve dhe të akuzuarve, për çështje të nxjerrjes së provave dhe mbajtjes së gjykimit para se rasti të kalojë te trupi gjykues.

Avokati Mahmut Halimi është shprehur se në seancën e sotme në Hagë ndaj krerëve të UÇK-së, do të diskutohet çështja e paraburgimit, masat e sigurisë.

“Të them të drejtën është sipas gjithë gjasave, do të mbahet një konferencë që do të diskutohet çështja e paraburgimit, masat për sigurimin e të pandehurve në procedurë.

Thaçi, dy ish-kryeparlamentarët Kadri Veseli e Jakup Krasniqi, si dhe shefi i Grupit Parlamentar të Vetëvendosjes, Rexhep Selimi, akuzohen për krime lufte.

Ata u paraqitën për herë të parë para Speciales në fillim të nëntorit.

LEXO EDHE:

Selimi deklarohet i pafajshëm

Përfundon seanca në Hagë, Veseli vetëdeklarohet i pafajshëm

Thaçi hedh poshtë të gjitha akuzat

Krasniqi: Me SHBA, BE, NATO e OKB ishim e jemi ndërmarrje e përbashkët çlirimtare

Gjykata Speciale e Hagës, Jakup Krasniqi paraqitet në sallë

Krasniqi e Thaçi sot shfaqen para gjygjtarit në Hagë

Teksti i aktakuzës kundër Thaçit, Veselit, Selimit e Krasniqit (dokument)

Harta më poshtë shpalon lokacionet e varrezave masive ku besohet se u fshehën trupat e shqiptarëve të vrarë në Kosovë nga forcat e Serbisë të drejtuara nga Sllobodan Millosheviqi gjatë luftës 1998-1999. Shumica e krimeve të kryera nga këto forca kanë kaluar të pandëshkuara.

@InfoGlobi

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.