Sot nis Festivali i 54-t i Këngës në Radiotelevizonin Shqiptar

Surpriza pa fund, emocione dhe ethe konkurrence do të shoqërojnë tre netët e edicionit të 55-të Festivalit të RTSH, i cili do të mbahet në datat 21, 22 dhe 23 dhjetor në Pallatin e Kongreseve.

Organizatorët e festivalit kanë ftuar nga Kosova dy regjisorët e njohur Agron Vula dhe Astrit Idrizi.

Festivali i këngës në Radiotelevizionin Shqiptar nuk është vetëm arenë ku përballen vlerat e muzikës së lehtë shqiptare, por që prej vitit 2003, ai është i vetmi kompeticion që ka ekskluzivitetin e prezantimit të muzikës së lehtë shqiptare në Eurosong.

Në këtë edicion të 55-të, sopranoja shqiptare me famë ndërkombëtare Inva Mula do të jetë e ftuara e nderit .

Lista e pjesmarrësve:

Albulena Jashari

“Fjalët ia lë zemrës”

Muzika: Marsela Çibukaj, Briz Musaraj

Teksti: Gerald Xhari

Classic Boys

“Dashuria për jetën”

Muzika: Endri Sina

Teksti: Saimir Braho

Dilan Reka

“Mos harro”

Muzika: Edmond Zhulali

Teksti: Agim Doçi

Edea Demaliaj

“Besoj në ëndrra”

Muzika: Fabian Asllani

Teksti: Edea Demaliaj

Xhejni Lito

“Shkon e Vjen”

Muzika & teksti: Indrit Lelo

Elson Braha

“Edhe një herë”

Muzika: Adrian Hila

Teksti: Pandi Laço

Erlind Zeraliu

“Dhimbja e gëzimit”

Muzika: Vasil Tole

Teksti: Florian Zyka

Fabiola Agalliu & Agnesa Çavolli

“Shkon e vjen”

Muzika & teksti: Sokol Marsi

Festina Mejzini

“Atje lart”

Muzika & teksti: Eriona Rushiti

Flaka Krelani

“Osiris”

Muzika & teksti: Qëndrim Krelani

Franc Koruni

“Macka”

Muzika & teksti: Franc Koruni

Genc Salihu

“Këtu”

Muzika & teksti: Genc Salihu

Lindita

“Botë”

Muzika: Klodian Qafoku

Teksti: Gerald Xhari

Linda Rukaj

“Vija e lumit”

Muzika & teksti: Linda Rukaj

Lorela

“Me ty”

Muzika: Alban Kondi

Teksti: Turjan Hyska

Luka & Serxhio Hajdini

“Koha plaket”

Muzika: Serxhio Hajdini

Teksti: Luka Hajdini

LYNX

“Sot”

Muzika & teksti: LYNX

Neki Emra

“Dashuri dhe urrejtje”

Muzika: Neki Emra

Teksti: Albatros Rexhaj

Orges Toçe

“Shi diamantesh”

Muzika & teksti: Orges Toçe

Rezarta Smaja

“Pse prite gjatë”

Muzika: Xhevdet Gashi

Teksti: Arsim Bujaku

Tiri

“Më zgjo”

Muzika: Enis Mullaj

Teksti: Sokol Marsi

Xhesika Polo

“Eva jam unë”

Muzika: Marko Polo

Teksti: Alex Seitaj

XUXI

“Metropol”

Muzika: Genti Lako

Teksti: Ana Gramo

Yll Limani

“Shiu”

Muzika & teksti: Yll Limani, Ilirjana Blakaj

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.