Ballina / KRYESORE / Sot fillon Festivali i Filmit në Cannes

Sot fillon Festivali i Filmit në Cannes

Sot fillon edicioni i 68 i Festivalit të Filmit në Cannes të Franvs, Festival ky që do të zgjatë deri më 24 maj.

Për Palmën e Artë janë në garë 19 filma.

Festivalin do ta hap filmi i regjisores Emanijel Berko “La Tete Haute”, me rolin kryesor të aktores Ketrin Denev.

Në mesin e filmave që do të garojnë për çmimin Palma e Artë janë edhe filmat: “Mountains May Depart”, “Youth”, “The Sea of Trees” .

Në këtë festival do të ketë filma të tjerë në kategori të ndryshme.

Festivali është paraparë të mbyllet edhe me filmin dokumentar “Le feu et la glace”.

@Fluidi

Provo po ashtu

interviste wesley clark dhe evliana berani

Clark: Putini mund të provokojë krizë në Ballkan

Gjenerali amerikan, Wesley Clark, ka thënë se Ballkani është një nga rajonet të cilin presidenti …