Ballina / KURIOZITETE / Sot eklipsi më i gjatë hënor i shekullit 21

Sot eklipsi më i gjatë hënor i shekullit 21

Një ‘Hënë e Përgjakur’ do të vijë e shoqëruar nga Marsi, Zoti i Luftës, duke ndriçuar më shumë se çdo herë tjetër.

Eklipsi më i gjatë hënor i shekullit 21, pritet të ndodhë të premten më 27 korrik.

Pasi të rreshtohet me Tokën dhe Diellin, Hëna e plotë do të errësohet dhe do të ndryshojë ngjyrë – nga e hirtë në të përgjakshme, transmeton Gazeta Express.

Fenomeni frikësonte paraardhësit tanë të lashtësisë dhe edhe sot e kësaj dite shihet si një fenomen i frikshëm në disa pjesë të botës.

Marsi do t’i bashkohet spektaklit qiellor, duke u shfaqur direkt nën Hënën e Përgjakur.

@Fluidi

Provo po ashtu

djathi i kroacise

Djathi prodhohej në Dalmacinë e sotme 7200 vjet më parë

Një nga shenjat më të hershme që njerëzit në neolitët e dinin të prodhonin djathë …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.