Ballina / BOTA / Slloveni: Me gaz lotësjellës kundër refugjatëve

Slloveni: Me gaz lotësjellës kundër refugjatëve

Policia sllovene ka dërguar përforcime te kalimi kufitar Harmica pasi që refugjatët kanë arritur ta kalojnë kufirin nga ana kroate, shkruan Veçernji List e Kroacisë.

Rreth 50 policë të forcave speciale kanë shkuar në kufi ndërsa refugjatët vazhdojnë të arrijnë.
Kalimi kufitar Harmica ka qenë plotësisht I bllokuar.
Policia e Sllovenisë ka gjuajtur gaz lotsjellës dhe një grua është alivanosur, pas së cilës refugjatët janë tërhequr.
Situata edhe më tej është e tendosur, shkruan “ Veçernji List” ndërsa gjatë incidentit janë lënduar dhjetë persona.
Policia më herët ka bllokuar rrugën për qindra refugjatë të cilët kanë tentuar të kalojnë kufirin slloven nga fshati Harmica.
Refugjatët e kanë kaluar urën e vogël që është në zonën neutral, në mesin e të cilëve ka qenë edhe një grua me një lule, por në rrugë u ka dalë njësia speciale e Policisë, transmeton agjencia e lajmeve Reuters.

Provo po ashtu

Trump tërheq vendimin për mbajtjen e Samitit G20 në resortin e tij në Florida

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, ka anuluar planet që Samiti G7 i vitit …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.