Ballina / BOTA / Sllovaki: Vrasja e gazetarit , dorëhiqet ministri i brendshëm
Robert Kalniak sllovaki

Sllovaki: Vrasja e gazetarit , dorëhiqet ministri i brendshëm

Ministri i Brendshëm i Sllovakisë, Robert Kalniak, ka dhënë dorëheqje për shkak të tensioneve politike që ka shkaktuar vrasja e një gazetari hulumtues.

Kalniak u largua pas kërkesave të partnerit të koalicionit Ura, i cili ka kërkuar nga kryeministri Robert Fico që aleati i tij i afërt të largohet deri në fund të ditës.

Qeveria e Ficos është tronditur nga protestat në rrugë, për mungesën e perceptuar të hetimeve të vrasjes së gazetarit Jan Kuciak dhe të së fejuarës së tij, në muajin shkurt.

Kucial ka qenë hetuar disa raste për mashtrime, që kanë përfshirë biznesmenë në lidhur me politikën.

Krtikët thonë se Kalinak, anëtar themelues i partisë së Ficos, nuk ka mundur të garantojë hetime të pavarura të vrasjeve.

Më 9 mars, 50 mijë persona kanë protestuar në kryeqytetin sllovak, në Bratisllavë dhe mijëra të tjerë në qytete të tjera të vendit. Protestuesit kanë kërkuar dorëheqjen e kabinetit të Ficos dhe hetim të vrasjes së Kuciak dhe të fejuarës së tij.

Check Also

ari

Rusi: Tre tonë ari bien nga aeroplani në pistë

Më shumë se tre tonë ari kanë rënë nga një aeroplan ngarkues rus kur me …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *