Siberia po digjet, kangurët në Australi po kërcejnë në dëborë (FOTO, VIDEO)

Në të gjitha cepat e globit, moti dhe pasojat që ato mbartin tani janë në fokus. Më e keqja është në Azi, ku njerëzit vdesin nga përmbytjet, rrëshqitjet e dheut dhe sulmet e tajfunëve, me ngrirjen e Australianëve në një minus të papritur tre gradë. Si çdo vit, Europa vuan nga zjarret.

Edhe në gusht, një zjarr që preku tre milion hektarë pyll në Siberi nuk u frenua.

Kjo katastrofë ekologjike që ka goditur pjesën tradicionale të akullt të Rusisë është raportuar që nga korriku, dhe këtë muaj Mesdheu po digjet, siç pritej.

Një zjarr i madh pyjor goditi dje ishullin spanjoll të Gran Canaria, duke bërë që banorët e disa qyteteve të evakuohen. Zjarri është në afërsi të pikave të njohura turistike dhe Parkut Kombëtar Tambada.

Policia beson se zjarri filloi dikë duke përdorur një saldues hekuri. Një burrë u arrestua.

Zjarri edhe në Greqi – në agim një zjarr u përhap në periferitë lindore të Athinës.

Një pamje krejtësisht tjetër është regjistruar në Indi dhe Pakistan. Në tre shtete indiane, 150 njerëz u vranë nga përmbytjet dhe rrëshqitjet e tokës për shkak të shirave të mëdha monsune. Qindra mijëra njerëz u evakuuan.

Të paktën 17 njerëz u vranë gjithashtu në shirat monsune që përmbytën pjesën më të madhe të Pakistanit, duke lënë pjesë të mëdha të qytetit jugor të Karaçi nën ujë.

Numri i vdekjeve në tajfunun “Lekima” që goditi Kinën lindore është rritur në 44. Shira të mëdha kanë shkaktuar rrëshqitje të dheut dhe më shumë se një milion njerëz janë evakuuar.

“Lekima”, tajfuni i nëntë në Kinë këtë vit, po lëviz në veri dhe pritet të ketë një tjetër ulje tokësore pranë bregut në Shandong.

Përveç Siberisë, surpriza më e madhe e Australisë këtë verë. Juglindja e këtij kontinenti ka një dimër jashtëzakonisht të ftohtë, me temperaturat në rajonet malore që shkojnë deri rreth minus tre gradë.

Shërbimet meteorologjike lëshuan një paralajmërim të shtunën për erëra të ftohta, dëborë dhe ngrica.

Disa qytete u mbuluan me dëborë për herë të parë në dekada.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: Content is protected !!