Ballina / Shëndet & Fitnes / Si të hiqni të mavijosurat e lëndimeve

Si të hiqni të mavijosurat e lëndimeve

Shenjat e nxira përvec se janë shumë të dhimbshme nuk janë aspak estetike dhe duan një kohë relativisht të gjatë për t’u hequr.

Ja disa mënyra natyrale që ndihmojnë në zbehjen e tyre brenda 2 ditëve:

Vitamina K: është një mënyrë mjaft efektive për të trajtuar koagulimin e gjakut dhe
dëmtimin e indeve. Ajo gjendet në perimet me gjethe jeshile, kryesisht tek brokoli, kale dhe lakra e brukselit. Hidhni pak lakër Brukseli, kale dhe brokoli në mikser dhe përziejni derisa të formohet një masë  homogjene. Masën e krijuar vendoseni në zonën e nxirë dhe lidheni me napë. Mbajeni për 1 orë.

Uthull molle + ujë i ngrohtë: bëni disa herë në ditë kompresa me ujë të ngrohtë dhe uthull molle në zonën e nxirë.

Qepë: kanë veti anti-inflamatore dhe ndihmojnë në  riparimin e qelizave të dëmtuara të lëkurës si dhe lehtësojnë dhimbjet. Lagni një napë me lëng qepë dhe vendoseni në zonën e nxirë.

@Fluidi

Provo po ashtu

anemia

Cilat janë simptomat e anemisë ?

Anemia është një sëmundje që ka 400 tipe të anemisë. Simptomat e kësaj sëmundje janë …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.