fbpx

Si ta ziejmë spinakun në mënyrë të përsosur

Si ta ziejmë spinakun në mënyrë të përsosur (spinaqin ) .

Butësisht lani 300 g gjethe spinaqi në një tas me ujë të ftohët,  duke shtypur pastaj hidheni në një kullesë për tu kulluar.

Ndajeni çdo gjethe nga bishti i saj.

Ngrohni një tigan të madh , le të ketë një nxehtësi të lartë. Shtoni spinaqin, duke e trazuar me një lugë druri, kjo ndihmon për të avulluar çdo lëng e,  nxehtësia e lartë do ta prishë spinaqin shpejt.

Vazhdoni të trazoni derisa të gjithë spinaqi të ketë filluar të thahet. Kjo nuk do të zgjasë më shumë se 2-3 minuta.

Largoni spinaqin nga nxehtësia sapo të fillojë të thahet, përndryshe mund të shkojë i lagësht dhe të ketë një shije të hidhur pastaj.

Hiqeni tiganin nga nxehtësia dhe transferojeni në kullues. Shtypni poshtë spinaqin me pjesën e prapme të një lugë për të shtrydhur ujin e tepërt. Transferoni në një pjatë dhe i hidhni pak kripë dhe piper të zi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.