Ballina / LIFESTYLE / Si ta përballojmë të nxehtin gjatë verës
vapa

Si ta përballojmë të nxehtin gjatë verës

Çdo vit, nxehtësia dëmton shëndetin e shumë njerëzve, veçanërisht të moshuarve.

I nxehti bëhet shkak për rraskapitjen, infarktet e zemrës ose konfuzionet dhe mund të bëjë më keq për sëmundjet e zemrës.

Megjithatë gjatë kohës së verës duhet t’i keni parasysh këshillat më poshtë:

Kujdesuni për vetën

Vishuni lehtë me veshje të gjera prej pambuku dhe me ngjyra të hapura

Konsumoni sa më shumë ujë

Mbani ujë në frigorifer dhe merrni gjithmonë me vete një shishe me ujë sa herë dilni nga shtëpia

Mos pini jashtë shtëpisë

Shmangni kafeinën dhe pijet alkoolike gjatë verës pasi ato nxisin dehidrimin

Konsumoni fruta të freskëta

Konsumoni sa më shumë sallatë dhe fruta që përmbajnë ujë, si shalqi apo pjepër,

Mos qëndroni gjatë në diell

Shmangni qëndrimin e gjatë në diell. Përdorni kapele dhe krem për të mbrojtur lëkurën

Ulni ritmin e aktivitetit fizik

Reduktoni ose eliminoni ushtrimet e rënda fizike gjatë verës ose bëjini ato në orët e freskëta të ditës

Kujdes çfarë hani gjatë verës

Ushqime të tilla si mishi apo produktet e tjera që çlirojnë nxehtësi, rrisin gjithashtu humbjen e ujit.

Mbroni sytë

Përdorni syze dielli që ju mbrojnë nga rrezet UV

Bëni dush

Në një ditë të nxehtë këshillohet të bëni 2-3 dushe në ditë

Mbajeni larg diellin nga shtëpia

Përdorni perdet e errëta dhe mbyllni dritaret gjatë orëve të nxehta për të shmangur futjen e vapës në shtëpi.

@Fluidi

Provo po ashtu

Qyteti më me gjelbërim në planet

Qyteti më me gjelbërim në planet

Qyteti më i gjelbëruar në plantin tonë është Praga, përveç se është tejet i bukur …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.