Ballina / TEKNOLOGJI / Shumë aplikacione të rrezikshme në telefonat e mençur

Shumë aplikacione të rrezikshme në telefonat e mençur

Me qindra dhe mijëra aplikacionet na paraqiten në market çdo ditë, aq shumë sa madje as ‘Google Play’ e as ‘App Store’ nuk mundet t’i identifikojë shpejtë dhe t’i mbyll.

Nuk është më sekret se disa aplikacione mund t’ia shkatërrojnë baterinë, apo edhe disa prej tyre automatikisht do t’ia marrin paratë, do të mbledhin të dhëna të kreditë kartelës suaj, apo edhe të ndajnë informacione personale.

Kështu që, siguria e telefonit dhe informacioneve të juaja është në duar tuaja. Këtu gjeni një listë të përgatitut nga “Bright Side”, me aplikacione që duhet të i hiqni qafe sa më shpejt që të jetë e mundur, transmeton lajmi.net.

Lojërat pa pagesë

Zhvillimi i lojërave kushtojnë shumë sa i përket përkushtimit dhe parave, kështu që nëse e e gjeni një lojë pa pagesë, keni parasysh se zhvilluesi ose ka shtuar shumë reklama në lojëra, që gjasat janë të ia vjedhin të dhënat dhe t’i shesin ato.

Aplikacionet për mbushje të shpejtë të baterisë

Janë shumë aplikacione qe ju premtojnë që munden të e përshpejtojnë procesin e mbushjes së telefonit. Fakti është se: asgjë (duke i përfshirë edhe këto aplikacione) nuk e mbushin më shpejt sesa që e lejon telefoni. Këto aplikacione janë vetëm mashtrime.

Aplikacionet e ‘Wifi-së”

Keni kujdes me këto aplikacione – ato po ashtu mund të i vjedhin të dhënat personale duke i përfshirë edhe kreditë kartelat.

Si dhe aplikacionet për muzika nga zhvillues të panjohur.

Përveç që e dëmtojnë baterinë, këto aplikacione mund të jenë të dëmshme për telefonin tuaj sepse mund të kenë viruse të integruara ku munden hakerat të marrin informacionet personale./InfoGlobi

Provo po ashtu

NASA filmoi vrimën e zezë që gllabëroi yllin 375 milionë vite dritë larg Tokës

NASA ka filmuar një vrimë të zezë gjigante që gllabëron një yll 375 milionë vite …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.