Ballina / Kulturë / Shqipe e shkruar mbi 4200 vjet më parë
shqip_infoglobi

Shqipe e shkruar mbi 4200 vjet më parë

Një dokument monumental i plotë i mbishkruar në një tullë në një prej qyteteve më të lashtë të Shumerit, Lagash-it, qytet ku nderohej zot Ninurta, i Urti me simbolin e tij Shqipen dykrenore.

Shkruan sumerologu Anastas Shuke

Ninurta quhej edhe Ninip dhe ishte djali trashëgimtar i Enlil-it (yll i yllit, bir i yllit, bir i zotit) dhe pra, Ni Nip i Zotit. Siper majtas paraqitet tulla origjinale, djathtas eshte transkriptimi i shenjave, për tu dukur me qartë.

Poshte majtas kthimi i tyre ne leximet perkatese ne gjuhen Shumere, dhe poshte djathtas “perkthimi” apo leximi SHQIP: Zot Ninurta-n / zotnin mir shkru, burr mjaft i fort / (sakt/tamam) kal-ngja, zot Enlili (e) la mekembes.

Burrë i zoti / di-mir ba mat/matje, mbikqyri themel siper tokes se Lagash-it, (tempullin) e ai/tij, mu nertu.

Check Also

Vatikan: Zbulohen edhe dy vepra të mjeshtrit Rafaelo

Dy piktura të mjeshtrit të madh të Rilindjes italiane, Rafaelo, u zbuluan gjatë pastrimit dhe …

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *