Ballina / BOTA / Shpëtojnë dy kullat kryesore të Notre -Damit
dy kullat notre dame

Shpëtojnë dy kullat kryesore të Notre -Damit

Sot gjatë fillimit të mbrëmjes, katedralja e Notre-Damit në Paris u përfshi nga flakët, të cilat më pas u përhapën në të gjithë çatinë, duke e bërë të vështirë ndaljen e flakëve.

E gjithë çatia ishte rrënuar, së bashku me spiralen kryesore.

Struktura qendrore e katedrales ka arritur të shpëtohet dhe të ruhet. Kjo strukturë përfshinë muret dhe dy kulla kryesore.

Edhe pse ndodhi mrekullia e papritur për shpëtimin e objektit, një zjarrfikës është lënduar rëndë, raportohet nga AFP

Ende nuk dihet identiteti i zjarrfikësit, por sipas AFP, gjendja e tij është e rëndë.

Ministri i Brendshëm i Francës, më herët pati reaguar duke thënë se nuk dihet nëse do të arrijmë që ta shpëtojmë Notre-Damin, por si duket ende ka shpresë.

@Fluidi

Provo po ashtu

te kthyerit nga siria vranidoll

Lirohen të kthyerit nga Siria në Kosovë, 32 gra nën hetime

Të gjithë të kthyerit nga Siria në Kosovë janë liruar nga Qendra për të Huaj …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.