Shperthimi i baterise

Shpërthen bateria e iPhone, Apple reagon (Video)

Një burrë në një dyqan elektronik në Kinë vendosi të jepte një test bateris të tij të telefonit, duke e kafshuar atë.

Bateria u shpërthye dhe shkaktoi një shpërthim të vogël. Spektakli, i kapur nga kamerat e sigurimit të kamerave, u ngarkua në Miaopai, një platformë kineze për ndarjen e videove. Që atëherë kjo video është klikuar 4.69 milionë herë.

Sipas News Taiwan, burri ishte në dyqan më 19 janar për të zëvendësuar baterinë e tij të iPhone. Nuk është e qartë se në cilën dyqan ka qenë, por ana e dyqanit ka karaktere të mëdhenj që lexojnë “Ndryshimi i ekranit profesional”. Njeriu filloi të vështronte nga afër baterinë dhe, për të kontrolluar nëse ishte e vërtetë, vendosi të shtypte atë , duke shkaktuar shpërthimin. Pavarësisht nga fakti se shpërthimi ishte një inç nga fytyra e njeriut dhe të tjerët, askush nuk u lëndua.

Është e vërtetë që bateritë ‘litium-jon’ janë me të meta dhe të falsifikuara të cilat mund të shpërthejnë apo thjesht të tejnxehen, metoda e testimit të baterisë ishte shumë e dyshuar, pasi nuk do të dimë nëse bateria shpërtheu sepse është e falcifikuar ose sepse ai e dëmtoi atë me dhëmbët.

Video gjatë shpërthimit mund t’a shikoni duke klikuar këtu.

Ndërsa kompania Apple ofroi zëvendësime të baterive nga 29 dollarë($) në 79 $, metodë kjo e cila mund t’i nxisë përdoruesit që të ndërrojnë baterit e tyre. /infoglobi/a.g

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.