Ballina / KOSOVA / Sholtes: Vizat, kur të plotësohen kushtet
Igor Sholtes

Sholtes: Vizat, kur të plotësohen kushtet

Përkundër se zyrtarët e lartë të institucioneve në Kosovë po shprehen se vizat do të hiqen deri në fundin e vitit, Bashkimi Evropian nuk ka ndonjë afat kohor për këtë çështje.

Raportuesi për Kosovën në Parlamentin Evropian, Igor Sholtes, në një intervistë për Lajmi.net, ka thënë se për liberalizimin e vizave nuk ka ndonjë datë të caktuar.

“Nuk ka ndonjë afat kohor se kur do të zgjidhet çështja e vizave. Natyrisht unë shpresoj që kjo të bëhet sa më shpejt që të jetë e mundur”, ka thënë ai.

Sholtes ka kërkuar punë edhe më të madhe sa i përket luftimit të korrupsionit, duke theksuar se ky është një proces i vazhdueshëm.

Ai gjithashtu ka thënë se pesë shtetet që nuk e kanë njohur Kosovën, nuk do të mundë ta bllokojnë heqjen e vizave për Kosovën nëse plotësohen kushtet.

@Fluidi

Provo po ashtu

Madeleine Albright

Albright : Krijimi i shteteve etnikisht të pastra, gabim shumë i madh

Ish-sekretarja e Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe një nga mbështetëset më të mëdha të …

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.