Ballina / Shkencë / Shkencëtarët, bananet janë në prag të zhdukjes
bananet

Shkencëtarët, bananet janë në prag të zhdukjes

Shkencëtarët kanë paralajmëruar se bananet mund të zhduken.

Kjo pasi një sëmundje vdekjeprurëse tropikale po përfshihet në gjithë botën, duke shkaktuar zhdukjen e tyre.

E njohur si infeksioni i këpurdhave është përhapur tashmë në të gjithë Azinë, Afrikën, Lindjen e Mesme, Australinë dhe Amerikën Qendrore, shkruan Daily Mail.

Nëse infeksioni arrin në Amerikën e Jugut, hulumtuesit paralajmërojnë se bananja që konsumohet në mbarë botën mund të përballet me zhdukjen.

Trajtimi kimik ka rezultuar i paefektshëm në ndalimin e përhapjes së sëmundjes.

Rreth pesë miliardë banane Cavendish hahen çdo vit vetëm në Mbretërinë e Bashkuar.

Biologët e bimëve po nxitojnë për të krijuar një hibrid të dy llojeve të bananës me shpresën për të krijuar një tendosje rezistente ndaj infeksionit.

Banana Cavendish është aktualisht prodhimi kryesor tregtar në botë. Fillimisht u rrit në vëllime të mëdha nga lagja Peak.

@Fluidi

Provo po ashtu

Akulli është zbuluar në polin jugor dhe verior të Hënës

Akulli është zbuluar në polin jugor dhe verior të Hënës

Astronomët kanë gjetur prova të drejtpërdrejta për ekzistencën e akullit që rrjedh nga uji i …

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.