Shkencë

Arrihet fuzioni nuklear nga laseri

fuzioni, shkenca, nukleare

Hulumtuesit në ‘Lawrence Livermore National Laboratory’ thanë se ata kanë arritur një sukses të paparë deri tash: Një sistem i fuzionit bërthamor ka prodhuar më shumë energji se sa kishte  shpenzuar. Ndërkohë që mund të duket një fitore e vogël, kjo është hera e parë që shkencëtarët kanë qenë në …

Lexo më shumë

Numërohen balenat nga hapësira

balenat

Numërohen balenat nga hapësira. Shkencëtarët kanë demonstruar një metodë të re për të numëruar balena nga hapësira. Kjo metodë përdorë fotografi satelitore me rezolucion shumë të lartë dhe softuer për përpunim të imazheve, për të hetuar automatikisht gjitarët e mëdhenj në oqean ose pranë sipërfaqes së oqeanit. Një numërim provë …

Lexo më shumë

Mali gjigand në Paqësor

Shkencëtarët kanë zbuluar një mal gjigand në Oqeanin Paqësor, kreshta e tij ngrihet 1100 metra nga baza e oqeanit 5100 metra të thellë. Zbulimi është bërë rreth 2600 kilometra në jug të Havait, raporton “RT”. Një ekip kërkuesish nga Universiteti i Nju-Hempshajër e zbuloi malin gjigant në muajin gusht, gjatë …

Lexo më shumë

Gjendet peshku pelte gjigant

jellyfish

Shkencëtarët në Australi janë duke u përpjekur se si ta klasifikojnë specien e  re të llojit të peshkut gjigant pelte , i cili u zbulua në plazhin e Tasmanisë së Australisë. Një familje ka gjetur peshkun pelte të madhësisë 1.5 metër, në plazh. Dr. Lisa-ann Gershwin, nga agjensioni australian Shkencor …

Lexo më shumë

Zbulohen zogjtë që komunikojnë me sy!

jackdaw

Hulumtuesit në Cambridge  dhe Exeter kanë zbuluar se zogjtë  e llojit ‘Jackdaws’ përdorin sytë për të komunikuar me njëri tjetër. Studimi i fundit i publikuar në ‘Biology Letters’ tregon se si sytë e ‘Jackdaw-sëve’ përdoren për të dhënë shenjën e rrezikut në rast se ndonjë konkurrent i afrohet folesë së …

Lexo më shumë

Netët e dimrit me shfaqje planetare

Jo vetëm netët  e javës së kaluar ishin përplot me madhështi, ku  e gjitha  ishte falë qiellit që ishte ‘skena’ e shfaqjeve  mbresëlënëse të yjeve dhe planetëve. Sonte ju poashtu do të keni fatin të jeni dëshmitarë të një shfaqje planetare. Javën e kaluar ishim dëshmitarë të këtyre ngjarjeve: Ngritja …

Lexo më shumë

‘Gjarpërinjtë e gjithësisë’

Gjarpërinjtë janë kafshë dinake . Ato mund të gjenden duke u zvarritur në shkretëtirë , duke notuar në oqean madje edhe duke fluturuar në ajër . Por ata tani do të merren me një tjetër planet. Hulumtuesit në Institutin e Kërkimeve SINTEF të Norvegjisë dhe në Universitetin Norvegjez të Shkencës …

Lexo më shumë