Shkencë

Numërohen balenat nga hapësira

balenat

Numërohen balenat nga hapësira. Shkencëtarët kanë demonstruar një metodë të re për të numëruar balena nga hapësira. Kjo metodë përdorë fotografi satelitore me rezolucion shumë të lartë dhe softuer për përpunim të imazheve, për të hetuar automatikisht gjitarët e mëdhenj në oqean ose pranë sipërfaqes së oqeanit. Një numërim provë …

Lexo më shumë

Mali gjigand në Paqësor

Shkencëtarët kanë zbuluar një mal gjigand në Oqeanin Paqësor, kreshta e tij ngrihet 1100 metra nga baza e oqeanit 5100 metra të thellë. Zbulimi është bërë rreth 2600 kilometra në jug të Havait, raporton “RT”. Një ekip kërkuesish nga Universiteti i Nju-Hempshajër e zbuloi malin gjigant në muajin gusht, gjatë …

Lexo më shumë

Gjendet peshku pelte gjigant

jellyfish

Shkencëtarët në Australi janë duke u përpjekur se si ta klasifikojnë specien e  re të llojit të peshkut gjigant pelte , i cili u zbulua në plazhin e Tasmanisë së Australisë. Një familje ka gjetur peshkun pelte të madhësisë 1.5 metër, në plazh. Dr. Lisa-ann Gershwin, nga agjensioni australian Shkencor …

Lexo më shumë

Zbulohen zogjtë që komunikojnë me sy!

jackdaw

Hulumtuesit në Cambridge  dhe Exeter kanë zbuluar se zogjtë  e llojit ‘Jackdaws’ përdorin sytë për të komunikuar me njëri tjetër. Studimi i fundit i publikuar në ‘Biology Letters’ tregon se si sytë e ‘Jackdaw-sëve’ përdoren për të dhënë shenjën e rrezikut në rast se ndonjë konkurrent i afrohet folesë së …

Lexo më shumë

Netët e dimrit me shfaqje planetare

Jo vetëm netët  e javës së kaluar ishin përplot me madhështi, ku  e gjitha  ishte falë qiellit që ishte ‘skena’ e shfaqjeve  mbresëlënëse të yjeve dhe planetëve. Sonte ju poashtu do të keni fatin të jeni dëshmitarë të një shfaqje planetare. Javën e kaluar ishim dëshmitarë të këtyre ngjarjeve: Ngritja …

Lexo më shumë

‘Gjarpërinjtë e gjithësisë’

Gjarpërinjtë janë kafshë dinake . Ato mund të gjenden duke u zvarritur në shkretëtirë , duke notuar në oqean madje edhe duke fluturuar në ajër . Por ata tani do të merren me një tjetër planet. Hulumtuesit në Institutin e Kërkimeve SINTEF të Norvegjisë dhe në Universitetin Norvegjez të Shkencës …

Lexo më shumë

Vullkani më i madh nënujorë

Një vullkan nënujor i quajtur Tamu Massifi u gjet rreth 1,000 kilometra në lindje të Japonisë, thotë William Sager, një profesor në Universitetin e Hjustonit, i cili udhëhoqi një ekip shkencëtarësh në këtë zbulim. Vullkani është me madhësinë e shtetit New Mexico dhe është ndër më të mëdhenjtë në sistemin …

Lexo më shumë

Adami e Eva nuk janë njohur

adami dhe eva

Secili nga ne mund të gjej origjinën te paradhësi ynë që ka jetuar para 135 mijë vjetësh. Kështu të paktën sygjeron revista Science, e cila duke iu referuar studimeve të ekspertëve të gjenetikës nga universiteti i Kalifornisë Berkley pohon se zbulimet gjenetike kanë shkuar shumë më larg – madje deri …

Lexo më shumë