fbpx

Shkencë

Dëmtime në tru edhe në rast simptomash të buta të COVID-19

Sipas neurologëve britanikë, SARS-CoV-2 mund të shkaktojë dëme serioze në tru dhe sistemin nervor qendror që shkaktojnë psikoza, paraliza dhe hemoragji cerebrale dhe që shpesh konstatohen mjaft vonë. Shkruan: Alexander Freund Virusi SARS-CoV-2 prek rëndë jo vetëm mushkëritë dhe rrugët e frymëmarrjes, por edhe organet e tjera, si p.sh. zemrën, …

Lexo më shumë

NË HIMARË ZBULOHET VARREZA TUMULARE E SHEKULLIT XV-XII PARA KRISHTIT

Një zbulim i madh për arkeologjinë shqiptare është bërë i mundur në Himarë. Përmes një postimi në Facebook, ishte kreu i Unionit të Gazetarëve, Aleksandër Çipa ai që e bëri publik lajmin. Nga një gërmim arkeologjik shpëtimi i realizuar së fundi në Himarë, nga Drejtoria Rajonale e Trashëgimisë Kulturore të …

Lexo më shumë

NYT: COVID edhe më i rrezikshëm; përhapet nga ajri

Gazeta The New York Times shkruan se një grup prej 239 shkencëtarësh nga 32 vende të ndryshme do të botojnë në një revistë shkencore javën e ardhshme një letër të hapur drejtuar Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH). Shkencëtarët kërkojnë nga OBSH të ndryshojë rekomandimet për koronavirusin, në mënyrë që të shmangen infeksione …

Lexo më shumë

Valët gravitacionale zbulojnë objektin misterioz 800 milionë vite-dritë larg

PARIS, 26 qershor – Një studim i botuar në “The Astrophysical Journal Letters” tregoi se falë valëve gravitacionale është zbuluar një objekt qiellor, i vendosur 800 milionë vite-dritë larg larg Tokës. “Edhe një herë, vëzhgimi i valëve gravitacionale zbulon të panjohurën”, tha Giovanni Losurdo, nga Instituti italian i Fizikës Bërthamore, …

Lexo më shumë