fbpx

Shkencë

Zbulohen shenja jete në Venerë

Është e jashtëzakonshme ideja se organizma të gjallë po jetojnë në atmosferën e planetit të Venerës. Kjo është ajo që astronomët po konsiderojnë të jetë pasi kanë vërejtur një gaz në atmosferë të cilën nuk mundën ta shpjegojnë, raporton BBC. Në tokë, fosfina lidhet me jetën, me mikrobe që jetojnë në …

Lexo më shumë

Si e sulmon koronavirusi trurin?

Koronavirusi prek mushkëritë në përgjithësi, por gjithashtu edhe veshkat, mëlçinë dhe enët e gjakut. Prapëseprapë rreth gjysma e pacientëve kanë simptoma neurologjike, përfshirë dhimbjet e kokës, tendosjen dhe hutimin, duke bërë të ditur se virusi mund ta sulmojë edhe trurin. Një studim i ri ofron provën e parë të qartë …

Lexo më shumë

Studim, a e ngadalëson kjo plakjen ?

plakje

Gjatë një përpjekje për të rigjeneruar gjëndrën e timusit, studiuesit nga Universiteti i Kalifornisë në Los Anxhelos mund të kenë gjetur një zgjidhje që mund të ngadalësojë procesin e plakjes, dhe madje ta kthejë atë, konfirmon një studim i ri. Si pjesë e një studimi në Kaliforni, shkencëtarët testuan një …

Lexo më shumë

Mrekullia mjekësore: Gruaja vdiq 70 vjet më parë, por qelizat e saj janë ende gjallë

Afro-amerikania Henrietta Lacks (1920-1951) mbeti në librat shkollorë mjekësorë, duke iu falënderuar “qelizave të pavdekshme” që u përdorën për dekada për kërkime të rëndësishme. Henrietti, një grua e varfër, u diagnostikua me kancer në nëntor të vitit 1950. Ajo ishte vetëm 30-vjeç dhe po kurohej në Spitalin John Hopkins, asokohe …

Lexo më shumë

NASA dhe anomalia magnetike mbi tokë

NASA po monitoron në mënyrë aktive një anomali të çuditshme në fushën magnetike të Tokës, përkatësisht një zonë të madhe me intensitet magnetik më të ulët në qiell midis Amerikës së Jugut dhe Afrikës Jugperëndimore. Ky fenomen, i quajtur Anomali i Atlantikut të Jugut (MSA), ka ngatërruar shkencëtarët për vite …

Lexo më shumë