Ballina / Shkencë (page 20)

Shkencë

Vdes Stephen Hawking

Hawking

Fizikanti i njohur botëror Stephen Hawking ka vdekur në moshën 76 vjeçare. Ai vdiq në mënyrë paqësore në shtëpinë e tij në Kembrixh në orët e hershme të së mërkurës, tha familja e tij. Stephen ishte i njohur për punën e tij me vrima të zeza dhe relativitet, dhe shkroi …

Lexo më shumë

Ndryshimet që sjell mosha 24!

shkathtesite

 Treshja e hulumtuesve amerikan nga Universiteti  Simon Fraser (SFU)kanë bërë hulumtimin e parë në lidhje me eksperimentin mbi shkencat shoqërore. Joe Thompson nga SFU, në bashkëpunim me profesorin Mark Blair  dhe Andreë Henrey, kanë analizur kohën kur ne fillojmë të përjetojmë rënie me moshë sa i përket aftësive njohëse motorike …

Lexo më shumë

Zbulohet uji në një ekzoplanet

ekzoplanet

Një ekzoplanet sa gjysma e madhësisë së Saturnit, i cili ndodhet 700 vjet drite larg tij, ka ujë në atmosferë, njoftoi Agjencia amerikane e hapësirës NASA. WASP-39b ndodhet në konstelacionin e Virgjëreshës dhe të dhënat nga teleskopët Hubble dhe Spitzer zbulojnë se atmosfera e këtij ekzoplaneti përmban ujë. Shkencëtarët thonë …

Lexo më shumë

NASA dërgon nëndetëse në Saturn

Saturn

Agjencia amerikane e hapësirës NASA në të ardhmen e e afërt do të dërgojë një nëndetëse robotike në Titan për të hulumtuar sipërfaqen e ftohtë detare të hënës së Saturnit. Shkencëtarët kanë testuar sondën kozmike, përmes së cilës do të simulojnë kushtet nga Kraken Mare, i madhësisë 155.000 kilometra katrorë, …

Lexo më shumë