Shkencë – InfoGlobi https://infoglobi.com Lajmet kryesore nga Kosova, Shqipëria, Maqedonia dhe Bota Fri, 11 Oct 2019 22:25:13 +0000 en-US hourly 1 https://wordpress.org/?v=5.2.3 Fituesi i Nobelit në shkencë: Do takohemi me alienët https://infoglobi.com/fituesi-i-nobelit-ne-shkence-do-takohemi-me-alienet/ https://infoglobi.com/fituesi-i-nobelit-ne-shkence-do-takohemi-me-alienet/#respond Fri, 11 Oct 2019 22:25:13 +0000 https://infoglobi.com/?p=155487 Fituesi i Nobelit në shkencë: Do takohemi me alienët

Shkencëtari që fitoi çmimin Nobel në fushën e shkencës ishte ai, i cili zbuloi të parin planet jashtë sistemit tonë diellor. Ai parashikon që njerëzit do të zbulojnë jetën e huaj në 30 vitet e ardhshme. Profesori i astronomisë, Didier Queloz, 52 vjeç nga Zvicra, thotë se është i bindur se ne nuk jemi vetëm …

The post Fituesi i Nobelit në shkencë: Do takohemi me alienët appeared first on InfoGlobi.

]]>
https://infoglobi.com/fituesi-i-nobelit-ne-shkence-do-takohemi-me-alienet/feed/ 0
Tokësorët më të qëndrueshëm: Mbijetuan 533 ditë në kozmos https://infoglobi.com/tokesoret-me-te-qendrueshem-mbijetuan-533-dite-ne-kozmos/ https://infoglobi.com/tokesoret-me-te-qendrueshem-mbijetuan-533-dite-ne-kozmos/#respond Sat, 05 Oct 2019 06:13:52 +0000 https://infoglobi.com/?p=154344 Tokësorët më të qëndrueshëm: Mbijetuan 533 ditë në kozmos

Mikroorganizmat tokësorë në anën e jashtme të Stacionit ndërkombëtar kanë mbijetuar 533 ditë në vakum, të ekspozuar ndaj rrezatimit intensiv ultravjollcë dhe oscilimeve ekstreme të temperaturës në kozmos. Shkencëtarët gjermanë nga Qendra kozmike (DLR) kanë dashur të vërtetojnë se si organizmat nga Toka mund të mbijetojnë në kushte të tilla jo miqësore si në Mars, …

The post Tokësorët më të qëndrueshëm: Mbijetuan 533 ditë në kozmos appeared first on InfoGlobi.

]]>
https://infoglobi.com/tokesoret-me-te-qendrueshem-mbijetuan-533-dite-ne-kozmos/feed/ 0
Mëso çka do t’i ndodhë diellit pas 6 miliardë vjetësh https://infoglobi.com/meso-cka-do-ti-ndodhe-diellit-pas-6-miliarde-vjetesh/ https://infoglobi.com/meso-cka-do-ti-ndodhe-diellit-pas-6-miliarde-vjetesh/#respond Thu, 03 Oct 2019 11:00:57 +0000 https://infoglobi.com/?p=153594 Mëso çka do t’i ndodhë diellit pas 6 miliardë vjetësh

Astronomët e Nasa-s dolën me një shpjegim se çfarë do të ndodhë me diellin pas 6 miliardë vjetësh, në kohën kur llogarisin se do të shndërrohet në një “yll xhuxh” siç njihet termi astronomik për yjet e vegjël dhe me pak shkëlqim. Nasa përjashton kështu mundësinë që dielli të kthehet në një vrimë të zezë, …

The post Mëso çka do t’i ndodhë diellit pas 6 miliardë vjetësh appeared first on InfoGlobi.

]]>
https://infoglobi.com/meso-cka-do-ti-ndodhe-diellit-pas-6-miliarde-vjetesh/feed/ 0
A e dini se kjo është bima më helmuese në botë https://infoglobi.com/a-e-dini-se-kjo-eshte-bima-me-helmuese-ne-bote/ https://infoglobi.com/a-e-dini-se-kjo-eshte-bima-me-helmuese-ne-bote/#respond Wed, 02 Oct 2019 11:40:35 +0000 https://infoglobi.com/?p=153571 A e dini se kjo është bima më helmuese në botë

Eshtë e vështirë të japësh një titull për diçka si më vdekjeprurësja ose më toksikja ose më helmuesja por sigurisht që ka një mori bimësh thellësisht helmuese të cilat mund të shkaktojnë deri edhe vdekjen nëse i prek, nuhat ose i konsumon. Kjo gjë mund të vërtetohet tek minjtë, duke qenë se ata përdoren shpesh …

The post A e dini se kjo është bima më helmuese në botë appeared first on InfoGlobi.

]]>
https://infoglobi.com/a-e-dini-se-kjo-eshte-bima-me-helmuese-ne-bote/feed/ 0
Alienët po na vëzhgojnë https://infoglobi.com/alienet-po-na-vezhgojne/ https://infoglobi.com/alienet-po-na-vezhgojne/#respond Wed, 02 Oct 2019 05:39:03 +0000 https://infoglobi.com/?p=153642 Alienët po na vëzhgojnë

Sipas një studimi të ri, asteroidët që fluturojnë në mënyrë të rrezikshme shumë afër tokës mund të përdoren nga alienët për të spiunuar. Madhësia e tyre e vogël i bën të vështirë për t’u ndjekur dhe njëkohësisht të përsosur për operacione sekrete spiune. Fizikanti me origjinë nga Alabama, Dr. James Benford, i cili ia ka …

The post Alienët po na vëzhgojnë appeared first on InfoGlobi.

]]>
https://infoglobi.com/alienet-po-na-vezhgojne/feed/ 0
Antarktidë: Ajsbergu sa madhësia e Londrës është shkëputur nga blloku i akullit https://infoglobi.com/antarktide-ajsbergu-sa-madhesia-e-londres-eshte-shkeputur-nga-blloku-i-akullit/ https://infoglobi.com/antarktide-ajsbergu-sa-madhesia-e-londres-eshte-shkeputur-nga-blloku-i-akullit/#respond Tue, 01 Oct 2019 16:50:52 +0000 https://infoglobi.com/?p=153601 Antarktidë: Ajsbergu sa madhësia e Londrës është shkëputur nga blloku i akullit

Një bllok akulli është shkëputur nga Antarktida. Akulli mbulon një sipërfaqe prej 1.636 km katror dhe quhet D28. Ky është ajsbergu më i madh në më shumë se 50 vite. Madhësia e akullit kërkon që të monitorohet gjatë gjithë kohës dhe të gjurmohet pasi mund të përbëjë rrezik për anijet e transportit. Ajsbergu gjigant sa …

The post Antarktidë: Ajsbergu sa madhësia e Londrës është shkëputur nga blloku i akullit appeared first on InfoGlobi.

]]>
https://infoglobi.com/antarktide-ajsbergu-sa-madhesia-e-londres-eshte-shkeputur-nga-blloku-i-akullit/feed/ 0
Çka ndodh sikur Toka të mbetet pa oksigjen 5 sekonda (VIDEO) https://infoglobi.com/cka-ndodh-sikur-toka-te-mbetet-pa-oksigjen-5-sekonda-video/ https://infoglobi.com/cka-ndodh-sikur-toka-te-mbetet-pa-oksigjen-5-sekonda-video/#respond Tue, 01 Oct 2019 05:55:42 +0000 https://infoglobi.com/?p=153449 Çka ndodh sikur Toka të mbetet pa oksigjen 5 sekonda (VIDEO)

Sikur Toka të mbetej pa oksigjen për vetëm pesë sekonda, për kaq kohë në planet do të ndodhnin ndyshime të mëdha negative. Në kuadër të aksionit për mbrojtjen e ambientit jetësor, ekologët thonë se në atmosferë ka 21 për qind oksigjen, i cili është përbrësi kryesor. Po të mos ketë oksigjen, nuk do të ketë …

The post Çka ndodh sikur Toka të mbetet pa oksigjen 5 sekonda (VIDEO) appeared first on InfoGlobi.

]]>
https://infoglobi.com/cka-ndodh-sikur-toka-te-mbetet-pa-oksigjen-5-sekonda-video/feed/ 0
Shkencëtarët të habitur: Truri komunikon me wi-fi https://infoglobi.com/shkencetaret-te-habitur-truri-komunikon-me-wi-fi/ https://infoglobi.com/shkencetaret-te-habitur-truri-komunikon-me-wi-fi/#respond Sat, 28 Sep 2019 07:03:58 +0000 https://infoglobi.com/?p=153181 Shkencëtarët të habitur: Truri komunikon me wi-fi

Ekspertët nga Ohajo kanë zbuluar një formë misterioze, deri më tash të panjohur të komunikimit i cili zhvillohet në tri, i cili ka habitur komunitetin shkencor. Përkundër zbulimeve të mëdha shkecore, truri edhe më tej është nëj mister i madh, ndërsa tash shkencëtarët nga Universiteti i Klivlendit kanë zbuluar një mekanizëm të ri të komunikimit …

The post Shkencëtarët të habitur: Truri komunikon me wi-fi appeared first on InfoGlobi.

]]>
https://infoglobi.com/shkencetaret-te-habitur-truri-komunikon-me-wi-fi/feed/ 0
Ekspeditë në Arktik, epiqendrën e ndryshimeve klimatike https://infoglobi.com/ekspedite-ne-arktik-epiqendren-e-ndryshimeve-klimatike/ https://infoglobi.com/ekspedite-ne-arktik-epiqendren-e-ndryshimeve-klimatike/#respond Fri, 27 Sep 2019 09:04:16 +0000 https://infoglobi.com/?p=153113 Ekspeditë në Arktik, epiqendrën e ndryshimeve klimatike

Shkencëtarë nga 19 vende të botës po përgatiten të nisin një ekspeditë një vjeçare në Arktik, projekti më i gjatë i këtij lloji, në përpjekje për të kuptuar më mirë ndryshimet klimatike. Anija akullthyese Polarstern pritet të nisë lundrimin nga Tromsoe në veriu të Norvegjisë, duke u dhënë mundësi qindra studiuesve ta kalojnë vitin pranë …

The post Ekspeditë në Arktik, epiqendrën e ndryshimeve klimatike appeared first on InfoGlobi.

]]>
https://infoglobi.com/ekspedite-ne-arktik-epiqendren-e-ndryshimeve-klimatike/feed/ 0
Njerëzimi do të zhduket më 2100, thonë shkencëtarët https://infoglobi.com/njerezimi-do-te-zhduket-me-2100-thone-shkencetaret/ https://infoglobi.com/njerezimi-do-te-zhduket-me-2100-thone-shkencetaret/#respond Thu, 26 Sep 2019 08:11:20 +0000 https://infoglobi.com/?p=124837 Njerëzimi do të zhduket më 2100, thonë shkencëtarët

Një zhdukje masive e njerëzimit do të fillojë në vitin 2100, kanë pohuar shkencëtarët. Deri në fund të shekullit, frikësohet se do të shtohet aq shumë sasi e karbonit në oqeane sa që planeti do të jetë në “prag të katastrofës”, e cila do të çojë në zhdukjen e specieve tona. Në 540 milionë vitet …

The post Njerëzimi do të zhduket më 2100, thonë shkencëtarët appeared first on InfoGlobi.

]]>
https://infoglobi.com/njerezimi-do-te-zhduket-me-2100-thone-shkencetaret/feed/ 0